W Domu Kultury Śnieżka 9 kwietnia odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę mordu katyńskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miejskich, gminnych i powiatowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń oraz nauczyciele i uczniowie dębickich szkół.
– Uroczystość jest symbolicznym uczczeniem śmierci tysięcy obywateli polskich, wymordowanych przez NKWD w obozach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a w sposób szczególny tych związanych z ziemią dębicką ”- powiedział burmistrz Mariusz Szewczyk. – Przez cały okres PRL władze komunistyczne zaprzeczały faktom, obarczając winą za zbrodnię Niemców. Największą osobliwością sprawy katyńskiej jest to, że żadna inna nie była tak długo i tak starannie ukrywana i zakłamywana. W ciągu ponad siedemdziesięciu lat, jakie minęły od katyńskiej rzezi, wyszły stopniowo na jaw wszystkie jej okoliczności. Znane są daty egzekucji, miejsca zbiorowego pochówku, listy ofiar, zeznania świadków, nawet nazwiska oprawców.
Uroczystość rozpoczęta została wręczeniem odznaczeń przyznawanych przez Zarząd Główny Związku Sybiraków „Honorowa Odznaka Sybiraka”. Odznaczenia, przyznawane ró1)nież osobom wspierającym organizację otrzymali: Edward Brzostowski, Jacek Dymitrowski, Jerzy Godzisz i Ryszard Kucab. Podczas uroczystości wystąpiła grupa Safo z widowiskiem stworzonym na podstawie wspomnień Mariana Jonkajtysa, zaś wykład „Historia zsyłek 1940 i mordu w Katyniu” wygłosił Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. Zebrani na sali obejrzeli także premierowy odcinek filmu „Dębiccy Sybiracy – historia kamerą zapisana”.