Dębica jako jedno z pierwszych miast na Podkarpaciu na początku czerwca br. zainstalowała system pomiarów jakości powietrza. Instalacja systemu jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców i wnioski członków Rady Miejskiej w Dębicy, którzy w trosce o zdrowie dębiczan wnioskowali o instalację takiego systemu. W Urzędzie Miejskim w Dębicy z udziałem burmistrza Mariusza Szewczyka, kierownika Biura Zarządzania Kryzysowego Krzysztofa Acedańskiego i przedstawiciela firmy Airly montującej system Pawła Pachowicza odbyła się konferencja prasowa prezentująca zasady funkcjonowania systemu.
System pomiarów jakości powietrza oparty na systemie sensorów laserowych działa w Dębicy od 1 czerwca br. Aktualnie na terenie miasta zainstalowane są cztery czujniki w następujących lokalizacjach:(ul. Rynek, Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul. H. Wagnera 4, Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Grottgera 3 i Przedszkole Miejskie nr 4 przy ul. Strumskiego 3).
Docelowo władze miejskie planują instalację dziesięciu czujników, które swoim zasięgiem obejmą całe miasto. – Zainstalowane urządzenia są w pełni mobilne, tak, że można zmieniać miejsce ich lokalizacji zależnie od potrzeb powiedział podczas konferencji prasowej burmistrz Mariusz Szewczyk. – Już dzisiaj widzę, że takie czujniki warto będzie zainstalować na osiedlu Kępa, Wolica i Świętosławy, gdzie jest dość zwarta zabudowa domków jednorodzinnych, w których się pali w piecach. W niedalekiej perspektywie we współpracy z firmą instalującą ten system planujemy także na Rynku montaż tablicy świetlnej, na której wyświetlać będą się dane m.in. dotyczące jakości powietrza w poszczególnych lokalizacjach, temperatury, wilgotności i ciśnienia.
Jak podkreślał podczas prezentacji systemu Krzysztof Acedański, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dębicy system Airly jest w pełni zintegrowany – od urządzeń do oprogramowania.
– Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym – mówił prezentując system Krzysztof Acedański. – W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza.
Sensory Airly mierzą m.in. poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza wg CAQI (wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.) Dane systemu dostępne są poprzez przeglądarkę internetową pod adresem: https://airly.eu/pl/sensor/ – wybieramy zakładkę mapa i znajdujemy Dębicę. Po najechaniu kursorem na punkt pomiarowy po lewej stronie wyświetlą się dane oraz poniżej prognoza i historia pomiarów.
Całość obecnie funkcjonującego na terenie Dębicy systemu pomiaru jakości powietrza kosztowała 5 tysięcy złotych. Jest to cena promocyjna, ponieważ Dębica jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, które zdecydowało się na instalacje takiego systemu.
Szczegółowe informacje o zainstalowanym systemie pomiaru jakości powietrza omówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel firmy wdrażającej system, który podkreślił, że system jest dopasowywany indywidualnie do każdego miasta.
– Aktualnie takie systemy zainstalowaliśmy już w 40 miastach i gminach na terenie całej Polski – powiedział Paweł Pachowicz, manager ds. sprzedaży i relacji z klientami w firmie Airly. – Dębica jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, w którym nasza firma wdraża ten system. W Krakowie dla przykładu system składa się ze 150 czujników.
Koszt jednego czujnika to ok. 1200 zł. plus abonament miesięczny od jednego czujnika w kwocie 50 złotych. W przyszłym roku władze miejskie planują zainstalowanie kolejnych sześciu czujników w najbardziej newralgicznych punktach miasta.