W Szkole Podstawowej im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach odbyło się 13 lutego 2020 r. spotkanie z Danielem Bogusławskim, autorem książki pt. ,,Kartki z dziejów wsi Żdżary”.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Żdżarskiej ,,RAZEM’’. Uczniowie oraz starsi mieszkańcy miejscowości mogli poznać proces powstawania dzieła, którego pomysł narodził się trzydzieści lat temu, podczas odwiedzin chłopskich chat i wysłuchiwania wspomnień oraz opowieści gospodarzy. Autor zbierał informacje, a zapiski chował do szuflady – z nich ułożyła się książka. Daniel Bogusławski podzielił się ze słuchaczami informacją dotyczącą najnowszego znaleziska – monety pochodzącej z miejsca katastrofy angielskiego Liberatora, który z siedmioma lotnikami na pokładzie rozbił się w Żdżarach, lecąc z pomocą Powstańcom Warszawy w sierpniu 1944 roku. W tym miejscu znajduje się pamiątkowy głaz wkopany przez autora książki wraz z uczniami w 1991 roku. Autor książki podkreślił znaczenie przeszłości i świadomości swych korzeni w życiu człowieka i narodu. Pozycja ,,Kartki z dziejów wsi Żdżary‘’ została wydana w 2018 roku i zawiera historię miejscowości, której początki sięgają XV wieku. W pracy autor prezentuje m. in. mapy katastralne, zdjęcia, protokoły ksiąg ziemskich i parafialnych, fragmenty kronik. Na uwagę zasługuje oświadczenie nieżyjącej już Julii Barnaś o uratowaniu przez mieszkańców Żdżar w czasie wojny pięciorga żydowskich dzieci.
W spotkaniu uczestniczyły również osoby reprezentujące lokalne władze: Artur Fronc – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Czarnej, Piotr Warżała – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, a także sołtys Żdżar Karolina Świerczek .
Daniel Bogusławski jest pasjonatem historii i nauczycielem matematyki. Pochodzi z Dolnego Śląska, urodził się w Głuchołazach, studiował na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 roku został odznaczony medalem ,,Pro Memoria’’ przyznawanym za szczególne zasługi w ocalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
źródło: A. Grabowska