Osoby decydujące się na wyjazd za granicę jako opiekunka osób starszych to z reguły osoby w przedziale wiekowym 40-50 lat. Studenci czy uczniowie zwykle podejmują się pracy sezonowej, w której znajomość języka niemieckiego nie jest koniecznością. Dlaczego o tym wspominamy? Mniej doświadczone opiekunki często zastanawiają się, czy mogą podjąć się pracy, nie znając języka niemieckiego… Oczywiście, że tak! Wyjazd za granicę bez języka jest możliwy. Niemniej raczej odradzamy tego typu rozwiązanie, gdyż istniejąca bariera językowa może utrudnić sam proces adaptacji w nowym środowisku.
I choć w wielu przypadkach język nie jest wymagany, bez wątpienia wpływa on na twoje możliwości oraz potencjalne zarobki. Niektóre agencje pracy oferują tzw. szybki kurs niemieckiego, dzięki któremu opanujecie podstawowe słówka i zwroty przydatne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Tym sposobem unikniecie stresu, a praca opiekunki w Niemczech nie sprawi wam trudności.
Opieka nad starszymi – z pośrednikiem czy nie?
Mamy świadomość, iż znalezienie dobrze płatnego i stabilnego zatrudnienia za granicą może niekiedy graniczyć z cudem. Internet jest wręcz zasypany kolejnymi ogłoszeniami. Pojawia się jednak myśl – jak sprawdzić, czy dana oferta jest rzetelna? No właśnie! Ryzyko znalezienia pracy na czarno jest naprawdę wysokie, a to może zaś wiązać się z potencjalnymi kłopotami… Co proponujemy? Decydując się na pracę w kategorii „opiekunka nad osobami starszymi w Niemczech”, warto skorzystać z zaufanego źródła. Agencja pracy wspomoże was w poszukiwaniach legalnego zatrudnienia i zapewni wsparcie również w trakcie trwania kontraktu.
Podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę nie należy do łatwych… Gdzie zatem zasięgnąć pomocy? Agencja pracy LAXO Care – https://laxocare.pl/ – od lat pomaga polskim opiekunkom w znalezieniu stabilnego zatrudnienia jako opiekunka osób starszych.
Opieka nad starszymi w Niemczech – obowiązki
Decydując się na wyjazd do pracy jako opiekunka do seniora, musimy liczyć się z obowiązkami, jakie na nas czekają tuż po przyjeździe. Zakres obowiązków jest bowiem uwarunkowany kilkoma czynnikami. Jakie posiadasz doświadczenie jako opiekunka osób starszych? Jaki jest stan zdrowia twojego przyszłego podopiecznego? Spora część opiekunek decyduje się na podjęcie współpracy u osób prywatnych.
Wówczas pracodawca zapewnia zakwaterowanie czy wyżywienie, a to wiąże się z przebywaniem z seniorem pod jednym dachem przez 24 godziny na dobę. Do głównych obowiązków opiekunek należy m.in. przygotowywanie posiłków, czynności higieniczno-pielęgnacyjne, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności czy zapewnienie rozrywki. Zakres obowiązków może oczywiście zmieniać się wraz z czasem.
Predyspozycje opiekunki
Bez wątpienia praca opiekunki osób starszych nie jest dla każdego! Nie wszyscy są w stanie podołać temu zadaniu, a my doskonale to rozumiemy! Niemniej jednak profesjonalna opiekunka powinna posiadać pewne predyspozycje do wykonywania zawodu, które ułatwią pracę za granicą. Dobra opiekunka dla seniora powinna cechować się dużymi pokładami cierpliwości, wyrozumiałością czy empatią. Seniorzy niekiedy potrafią przejawiać zachowania, które wymagają odpowiedniego podejścia. Co więcej, podopieczny powinien czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie przy opiekunce. Wiele osób starszych nie potrafi zaakceptować zmian, jakie zaszły w ich życiu i stąd kładziemy tak duży nacisk na otoczenie seniora wsparciem.
O czym jeszcze pamiętać?
Pierwszy wyjazd za granicę jako opiekunka osób starszych może być dla ciebie niezwykle stresujący… i właśnie dlatego zwracamy dużą uwagę na poszczególne kwestie. Oprócz dopełnienia niezbędnych formalności warto uprzednio dobrze się przygotować. Pamiętaj, że czeka cię także rozmowa z rodziną podopiecznego. Dowiedz się, jakie są oczekiwania bliskich względem ciebie i na co w szczególności powinnaś zwracać uwagę. Z czasem nabierzesz wprawy, a codzienne obowiązki zaczną przynosić ci sporo satysfakcji!