W Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy 20 maja odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w których uczestniczyli uczniowie ze szczególnymi trudnościami edukacyjnymi, ich rodzice, opiekunowie oraz zaproszeni goście.
– Co roku w maju obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – mówi Marta Biłas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. – Święto zapoczątkowane zostało we Francji na początku lat 90 XX wieku. Jest to dzień manifestowania tolerancji, równouprawnienia i troski o osoby niepełnosprawne. Ten dzień ma za zadanie zwiększać świadomość oraz pogłębiać integrację osób zdrowych i niepełnosprawnych intelektualnie.
W uroczystości, podczas której uczniowie ZSS w Dębicy przedstawili specjalnie przygotowany program artystyczny uczestniczył burmistrz Mariusz Szewczyk. – Jestem tutaj co roku i co roku uczniowie tej szkoły wzruszają mnie swoimi występami artystycznymi i podziwiam ogrom pracy jaką ci młodzi ludzie wkładają w przygotowanie się do tych występów – mówił. – Słowa uznania należą się także wszystkim nauczycielom, którzy na co dzień pracują z uczniami tej szkoły. Widać, że ta praca jest ich powołaniem, w które wkładają mnóstwo serca.
Uczniowie, którzy na specjalnie przygotowanej scenie, w pięknej scenografii przedstawili kilka scenek rodzajowych i bajkę o „Złotej rybce” oraz zaprezentowali swoje umiejętności wokalne zebrali brawa od zgromadzonej na sali publiczności .
Wszyscy uczestniczący w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Dniu Otwartym szkoły mogli wziąć udział w specjalnie na tę okazję zorganizowanym pikniku integracyjnym oraz obejrzeć wystawę prac podopiecznych placówki, które powstały w różnych pracowniach i warsztatach (rzeźby, kasetki, wazony itp.) jak również zobaczyć prace zgłoszone na Wojewódzki Konkurs Ekologiczno-Plastyczny szkół i ośrodków specjalnych województwa podkarpackiego „Mój piękny ogród”. Jurorzy: Joanna Przeworska – Erazmus, Małgorzata Gargas, Małgorzata Kędzior i Jan Borek w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce przyznała Adrianowi Kadrysiowi z SOSW w Mielcu, drugie miejsce zajęła Magdalena Dul z SOSW w Rudniku Nad Sanem, a trzecie Anna Pawelak z SOSW w Brzozowie. Wyróżnienie zdobył wyróżnienie Karol Ważny SOSW w Lubaczowie. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajął Piotr Świątek ZSS w Dębicy, drugie miejsce Magdalena Rachwał SOSW w Brzozowie, zaś równorzędne trzecie Katarzyna Wołowiec SOSW w Mielcu i Urszula Małecka SOSW w Brzozowie. Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Michalec – Zespół Placówek im. Jana Pawła II SOSW Lubaczów. W kategorii szkół przysposabiających do pracy pierwsze miejsce zajęła Joanna Klisiewicz z ZSS w Dębicy, drugie miejsce, drugie Andrzej Kowalski reprezentujący Internat/Zespół Placówek im. Jana Pawła II SOSW Lubaczów i Sebastian Kuźniar z ZSS im. UNICEF w Rzeszowie. Trzecie miejsce jurorzy przyznali Justynie Switekz SOSW w Mielcu, zaś wyróznienie otrzymała Magdalena Idzik z ZSS im. UNICEF w Rzeszowie.
Jak podkreślała podczas spotkania dyrektor placówki Marta Biłas szkoła w pełni przygotowuje uczniów do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie, uczy zaradności życiowej, komunikacji, pewności siebie i radzenia sobie w różnych sytuacjach życia codziennego.
– Godność i szacunek to coś co należy się każdemu, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pełnosprawności – mówi Marta Biłas. – Dzisiejszy dzień ma przypominać, że wartość człowieka to nie tylko intelekt, ale także wrażliwość, dobroć, miłość, uczciwość.