Stoły w sali Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie uginały się od tradycyjnych wielkanocnych smakołyków i ozdób misternie wykonanych najróżniejszymi metodami. Kolorowe jajeczne kraszanki bogato zdobione coraz częściej jednak ustępowały jajom ze wstążki czy haftowanych. Za to baby i mazury były niemal na każdym stole przygotowanym przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Były także barszcze, sałatki i pasztety. Po raz kolejny odbyła się impreza „Tradycje Wielkanocne w gminie Dębica”.
– To bardzo ważne, by pielęgnować tradycje także te, które są dziedzictwem kulinarnym naszego regionu – mówi Marcin Ciszek, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek. – To niezwykle barwna impreza, przyciągająca wiele osób i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Ważne, że cieszy ona także młodsze pokolenie. Uczniowie chętnie podpatrują jak udekorowane są stoły pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Sam jestem łasuchem, na pewno u mnie w domu będą tradycyjne wypieki.
Mateusz Smoła, przewodniczący Rady Powiatu, Grzegorz Reguła, zastępca wójta gminy Żyraków i Andrzej Trzeciak, radny powiatowy po degustacji potraw z każdego stołu ocenie dekoracji pierwszym miejscem nagrodzili Koło Gospodyń Wiejskich z Nagawczyny. Drugie miejsce zajął stół przygotowany przez panie z KGW w Zawadzie, zaś trzecie miejsce przyznano paniom z KGW w Pustkowie.
– Stoły przygotowały trzy pokolenia mieszkańców Nagawczyny – mówi Agata Wiater, radna gminy Dębica. – To niezwykle ważne, że także młodzi uczestniczą w tego typu imprezach. Wszystkie stoły zostały przepięknie przygotowane.
W konkursie „Wielkanocne dekoracje” skierowanym do Zespołów Szkół z gminy Dębica jurorzy Marek Mikrut, kierownik Referatu Ochrony Środowiska oraz Barbara Wojtunik, instruktor z CKiB i Wiesław Kania, prezes Ruchu Integracji Społecznej przyznali pierwsze miejsce uczniom Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu, drugie miejsce ZS ze Stobiernej a trzecie ZS z Pustyni. Wyróżnienia otrzymały ZS z Głobikowej i ZS z Nagawczyny. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. W konkursie uczestniczyło 13 Zespołów Szkół z gminy Dębica. Na stołach królowały świąteczne dekoracje: palmy, jajka, baranki, zajączki, kurczaczki, kartki świąteczne itp. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Śpiewaczy „Podgrodzianie”. Dla najmłodszych uczestników przeprowadzony został quiz tematycznie powiązany z wiosną i świętami.
FOT. URZĄD GMINY