Z końcem marca ruszył proces restrukturyzacji zadłużenia użytkowników lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Obecnie wpłynęło już kilka wniosków o przystąpienie do programu. Warunkiem skorzystania z abolicji jest także niedewastowanie lokalu oraz niewykraczanie przeciw porządkowi domowemu.
Należności czynszowe dłużnika zostaną umorzone jeśli nastąpi spłata w całości zaległych opłat z tytułu mediów oraz przy regularnej płatności przez dłużnika bieżących należności z tytułu czynszu i opłat za media.
Uchwałę w sprawie abolicji dotyczącej należności czynszowych względem Administracji Domów Mieszkalnych 29 stycznia br. podjęła Rada Miejska w Dębicy. Do programu restrukturyzacyjnego mogą przystąpić dłużnicy, którzy posiadają zadłużenie tytułu użytkowania lokalu i w terminie do sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie programu złożą wniosek do prezesa Administracji Domów Mieszkalnych o jego umorzenie. Dłużnik taki wniosek będzie zobowiązany złożyć w siedzibie ADM oraz podpisać stosowne porozumienia w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Warunkiem skorzystania z abolicji jest także niedewastowanie lokalu oraz niewykraczanie przeciw porządkowi domowemu.
– Wszystkie osoby, które mają zadłużenie wobec ADM zostały przez nas poinformowane pismami za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, że jest wdrażany taki program i mogą do niego przystąpić – mówi Łukasz Paluch, prezes Administracji Domów Mieszkalnych w Dębicy. – W ramach tego programu umarzamy cześć czynszową należności natomiast opłaty za media muszą zostać przez dłużnika w całości uregulowane. Na tę chwilę wpłynęło do nas już kilka wniosków o przystąpienie do programu.
Celem wprowadzenia programu jest uzyskanie większych wpływów od najemców z tytułu zaległych opłat oraz utrwalenie zasady terminowego regulowania bieżących należności. Umorzenia należności dokonuje burmistrz Dębicy na wniosek dłużnika – użytkownika lokalu.
– Wdrożenie tego programu jest szansą dla wielu osób aby wyjść na prostą i pozbyć się zadłużenia – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. – Należności są rozkładane średnio na 30-40 rat i są w wysokości realnej do spłaty dla dłużnika. Program ten w efekcie finalnym ma też na celu sprawienie aby najemcy płacili swoje należności na bieżąco.
W przeciwnym razie będą musieli spłacić całe zadłużenie lub w konsekwencji postępowania opuścić zajmowany lokal.