Uroczystość Światowego Dnia Serca jest obchodzona w każdą ostatnią niedzielę września w ponad 120 krajach. W obchodach w Krakowie po raz kolejny swój akcent miała także gmina Dębica, która jako współorganizator Światowych Dni Serca, dostarczyła na Rynek prawie pół tony jabłek – symbolu zdrowia i życia. Poza owocami opatrzonymi herbem gminy Dębica do Krakowa trafiły nalewki i gadżety promujące samorząd znad Wisłoki.
Akcja ma upowszechnić podstawową wiedzę o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Program uroczystości obejmował przede wszystkim promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz wskazywał na najważniejsze zagrożenia zdrowia XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, stres i depresję.
W krakowskich obchodach, obok sław ze świata medycyny uczestniczył Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. Zaproszenie do gminy trafiło nieprzypadkowo, ponieważ już wcześniej prowadziła ona rozmowy z kliniką Jana Pawła II odnośnie objęcia profilaktyką zdrowotną powiatu dębickiego i gminy Dębica, a przede wszystkim schorzeń serca i naczyń oraz możliwości ich leczenia i profilaktyki. W porozumieniu ze starostą dębickim i Przewodniczącym Rady Powiatu Stanisław Rokosz przeprowadził rozmowę z prof. Piotrem Podolcem, ordynatorem Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, specjalistą z zakresu kardiologii w tej sprawie. Profesor wyraził zainteresowanie tematem, tym bardziej, że wcześniejsze konsultacje, przeprowadzane były z jego inicjatywy. W celu omówienia szczegółów, zaplanowano w październiku spotkanie z profesorem oraz delegacją z kliniki Jana Pawła II w Krakowie. Tematem rozmów były, również możliwości utworzenia oddziału kardiologii inwazyjnej w Dębicy. Utworzenie takiego oddziału spowodowałoby znaczną poprawę dostępności do usług specjalistów z zakresu kardiologii oraz zapewniło właściwą opiekę zdrowotną.
Odbywające się uroczystości na Rynku w Krakowie prowadzili zaprzyjaźnieni z gminą Dębica dziennikarze Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którzy przed laty uczestniczyli w kilku wydarzeniach np. Festiwalu Konfitur w Stobiernej.