Przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie 17 kwietnia zapadł kolejny raz wyrok w sprawie brutalnego morderstwa na 25 – letniej Annie W. Sprawca, 31 – letni Grzegorz O., zadźgał ją 10 lutego 2013 r. zadając ponad 80 ran nożem wędkarskim. Mężczyznę skazano na 15 lat więzienia.
Rozmowa z Mariuszem Szewczykiem, burmistrzem Dębicy: Na oszczędnościach po łagodnej zimie skorzystają mieszkańcy. Mamy kilka pomysłów na przykład na przeorganizowanie ruchu. Wśród nich jest choćby pomysł na „Schetynówkę” na osiedlu Słoneczna. Jeśli zgłosimy pomysł na taką drogę musimy mieć wkład własny, więc część tych pieniędzy mogłaby zasilić taką inwestycję. Myślimy też o pozimowym posprzątaniu miasta.
Mieszkaniec gminy Czarna jak tylko odsiedzi swój wyrok spędzi kolejne siedem lat pozbawienia za wyłudzenie kredytu od banku obsługującego znaną sieć sklepów RTV i AGD. Janusz S. podrobił zaświadczenie o zatrudnieniu podając, że zarabia 1400 złotych netto, dzięki temu otrzymał sprzęt wart trzy tysiące. Sąd Rejonowy w Dębicy skazał 17 kwietnia go na siedem lat więzienia, bo mężczyzna był już karany za przestępstwa przeciwko mieniu.
Stanisław Cabaj, prezes i właściciel firmy „Mateo” jest osobą, która konsekwentnie krok po kroku rozwija swoją firmę. Teraz firma postawiła na rozwój działu gastronomicznego, który rozdzielono z działem handlu detalicznego. – To nie znaczy, że ze sklepów znikną nasze produkty, a wręcz odwrotnie jest ich jeszcze więcej – mówi Stanisław Cabaj.
Uczniowie szkół podstawowych z powiatu dębickiego mogą skorzystać z kolejnych wykładów w ramach obecnego semestru Politechniki Dziecięcej. – Cieszymy się, że dzięki wsparciu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A możemy w dalszym ciągu realizować projekt Politechniki Dziecięcej w Dębicy – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
W Muzeum Regionalnym w Dębicy 14 kwietnia odbyły się dwa ciekawe wykłady. Pierwszy z nich wygłosił inż. Piotr Witalis, który opowiedział o „Płodach kopalnianych ziemi dębickiej i ropczycko – sędziszowskiej”.
Wójt gminy Jodłowa poinformował, że rozpoczyna się akcja rozdawania za darmo jabłek dla mieszkańców. Inicjatywa została zrealizowana dzięki nawiązaniu przez GOPS Jodłowa współpracy z PCK Rzeszów. Jabłka pochodzą od sadowników objętych embargiem rosyjskim, którym nie udało się ich sprzedać. Dzięki oddaniu tych jabłek za darmo, będą mogli liczyć na rekompensaty.
Gmina Dębica 20 kwietnia 2015 roku podpisze umowy o roboty budowlane z firmą Eurovia Polska, która wygrała przetarg na remont dwóch dróg zniszczonych przez powodzie. Wyremontowane będą odcinki gminnych traktów w Stobiernej i Gumniskach.
Joanna Gałuszka, przedsiębiorca z gminy Pilzno uczestniczy w konkursie o tytuł „Kobieta Przedsiębiorcza” w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję gazety codziennej Nowiny i Strefy Biznesu . Informacje o plebiscycie można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Pilźnie, bowiem samorząd zachęca mieszkańców do głosowania na reprezentantkę gminy.
Kolejna, już czwarta impreza Noc z Andersenem, odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie. Celem imprezy jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku odbyła się ona z 10 na 11 kwietnia pod hasłem „Podróżować to żyć”, a uczestnicy w ten magiczny wieczór wybrali się w podróż po Europie śladami Hansa Christiana Andersena.
Zgodnie z warunkami przetargu firma Eurovia rozpoczęła remonty dróg w gminie Brzostek. Inwestycje rozpoczęły się od dróg w Przeczycy i Skurowej. Położona zostanie na nich nawierzchnia bitumiczna. Potem przyjdzie kolej na dwie drogi w Januszkowicach: „Na Zagórze” i „Koło Dębu”.
Po raz dziesiąty w Zespole Szkół w Siedliskach Bogusz rozegrano turniej wiedzy „Megamózgi”. W bieżącym tym roku zgłosiło się do konkursu 32 szkoły z województwa podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Impreza doskonale łączy teorię z praktyką, uczy nie tylko współpracy w grupie, wyboru odpowiedniej taktyki odpowiedzi, umiejętności doboru pytań, ale też operatywności i szybkiego reagowania.
W konkursie podwórko Nivea uczestniczy także społeczność Żdżar. Każdy głos jest bardzo cenny. Mieszkańcy apelują by wspólnymi siłami zadbać, by dzieciaki ze Żdżar miały fantastyczne i bezpieczne miejsce do zabaw.
Muzeum Regionalne w Pilźnie jest młodą placówką w kraju. Wiele osób zastanawiało się nad sensem uruchamiania muzeum w tak małej miejscowości. Jednak zbiory eksponowane w budynku w samym centrum starówki nawiązują do historii miasta i okolicy. Obecnie można już prawie tysiąc różnych eksponatów.
Turnieju piłki nożnej „ Mundialito 2015” o puchar Burmistrza Dębicy oraz puchar przechodni PZPN odbędzie się 29 maja 2015 roku na Stadionie Miejskim. Jednak już 21 kwietnia br. (wtorek) o godzinie 15.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy, przy ul. Ogrodowej 22, w sali 36 odbędzie się losowanie grup oraz spotkanie organizacyjne.
Na lodowisku przy ul. Piłsudskiego 11 kwietnia po raz pierwszy w Dębicy rozegrany został wyjątkowy mecz hokeja na lodzie. Na tafli spotkały się drużyny „Przyjaciół UKH Dębica”, którą poprowadził Marek Gawle oraz drużyna „Samorządowców”, której kapitanem był Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.
W hali sportowej Zespołu Szkół w Paszczynie odbyło się oficjalne zakończenie VI edycji Gminnej Ligi Amatorskiej Piłki Siatkowej „GLAPS” sezonu 2014/2015 o puchar wójta gminy Dębica i dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Dębica.
Najlepszym bramkarzem w kategorii U-10 w finale wojewódzkim XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” został Karol Wadas ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy. Jego drużyna zajęła trzecie miejsce. Na drugiej pozycji w kategorii U – 12 uplasowały się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy, chłopców i dziewcząt.
CZTERY KĄTY. W XI edycji ogólnopolskiego plebiscytu Laur Konsumenta, po raz kolejny uhonorowano markę Tikkurila. Tym razem produkty zdobyły Złoty Laur Konsumenta w kategorii „Farby” oraz Srebrny Laur Konsumenta w kategorii „Impregnaty do drewna”.
Wielkomiejska przestrzeń, luksus, klasyczne piękno, szczypta vintage a może inspiracje wprost z natury? Bogactwo pomysłów na zmianę oblicza domu znaleźć można w trendach Magnat na 2015 rok.
Dom jest najważniejszym miejscem w życiu każdego człowieka. Tworzą go nie tylko ludzie, lecz także wszystkie otaczające ich przedmioty. Niepowtarzalny klimat – piękny, ciepły i przytulny zakątek – można wyczarować, stawiając na wystrój w stylu shabby chic, czyli stylu urządzania wnętrz przy wykorzystaniu starych bądź celowo postarzanych mebli. Królują w nim przedmioty z duszą i przedmioty z historią, które czynią nasze mieszkania oazą szczęścia oraz ich otoczenie: werandy, oranżerie czy ogrodowe altany.
MOTORYZACJA. Ryk podrasowanych silników, tumany kurzu i części samochodowe latające w powietrzu to skrótowy opis Wrak Race, nietypowego wyścigu, jaki odbył się w Rudnej Małej koło Rzeszowa. To już trzecia edycja imprezy zorganizowanej przez Podkarpacką Ligę Wrakową. Były to pierwsze zawody bieżącego roku, ale nie ostanie. W wyścigu wystartowało 28 specjalnie zmodyfikowanych bolidów. Następne zawody odbędą się na przełomie maja i czerwca. Fotoreportaż Jacka Papugi.
Dodatkowo nieporównywalnie większe przyspieszenie w motocyklach niesie ze sobą zwiększone niebezpieczeństwo dla osób podróżujących tymi jednośladami, ale też dla innych kierowców, którzy będą mieli z nimi styczność na drodze. Zdarza się , że kierowcy samochodów podczas manewrów skrętu w lewo, są wyprzedzani przez kierowcę motocykla i dochodzi do poważnego zdarzenia – mówi podinspektor Waldemar Mytkoś, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy w rozmowie z Katarzyną Sobieniewską – Pyłką.
TURYSTYKA. Słowacja mocno postawiła na promocję swoich atrakcji w Polsce. W programie bardzo atrakcyjnej siedmiodniowej wycieczki objazdowej „Zajrzyj do Sąsiada” zaplanowane jest zwiedzanie stolicy – Bratysławy połączone z rejsem po Dunaju na zamek Devin, Koszyc -Europejskiej Stolicy Kultury, słowackiego Rzymu, czyli Trnavy, zabytkowych miasteczek zapisanych na listę UNESCO: Bardejova, Bańskiej Szczawnicy, Levoczy.
Jeśli mamy do dyspozycji tylko te dni, które są wolne od pracy, bez dodatkowego urlopu, na długi weekend polecam jakąś krótką wycieczkę. Jeśli za granicę, to do krajów ościennych, np. zwiedzanie stolic: Pragi, Wiednia, Budapesztu czy Bratysławy. Chodzi o to, by czas podróży był jak najkrótszy i żeby jak najwięcej czasu zostało na zwiedzanie. Z Marzeną Marć z Biura Turystycznego „Lucyna” w Dębicy rozmawia Katarzyna Sobieniewska – Pyłka.
Zbliżająca się majówka jest tylko przedsmakiem wakacji, które najlepiej zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Nie wszystko co spontaniczne może być w efekcie atrakcyjne i nie zawsze niewielka cena wyjazdu pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Jakimi zasadami kierować się przy wyborze ofert turystycznych? Jak wybierać hotele, campingi, ceny usług turystycznych i wyjazdy na wakacje, radzi Lucyna Bańdur, właścicielka Biura Turystycznego „Lucyna” w Dębicy.