Strona domowa » GMINA DĘBICA » Pierogowe święto w Pustkowie

Pierogowe święto w Pustkowie

W Pustkowie 5 sierpnia 2017r. już po raz szósty spotkali się smakosze pierogów.  Poza degustacją pierogów firmy „Mateo” szczęśliwcy mogli zdegustować kulinarne arcydzieła przygotowane przez panie ze stowarzyszeń działających w gminie. Wśród serwowanych przysmaków nie brakowało oczywiście ruskich, ale ciekawostką były pierogi z kaszą, słonecznikiem i rodzynkami, ze szpinakiem i fetą, z serem i miętą, serem i ryżem na słodko czy hiszpańskie pierogi torreadora.

Mieszkańców i gości przywitał Marek Mikrut, zastępca wójta, który miał szczęście próbować konkursowych zlepieńców. Jego przełożony, wójt Stanisław Rokosz wspominał smak pierogów z dzieciństwa i chwalił gospodynie nie tylko za tradycyjne przepisy ale także za odwagę w kreowaniu nowych smaków. Po części oficjalnej zaprezentowała się Młodzieżowa Reprezentacyjna Drużyna OSP.  Młodzi strażacy pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej uczą się musztry paradnej, której mały fragment mogli obejrzeć przybyli na imprezę.

W konkursie na „Najlepszego Pieroga uczestniczyły: Koło Aktywnych Kobiet z Brzeźnicy Woli – działające przy Stowarzyszeniu Brzeźnickie Horyzonty (nagrodzone za pierogi ruskie), KGW Zawada (pierogi smażone z pieczarkami), KGW Stobierna (nagrodzone za pierogi z serem i miętą), KGW Pustków (pierogi ze szpinakiem i fetą), KGW Brzeźnica (pierogi ze śliwką), KGW Stasiówka (pierogi z kaszą jaglaną, słonecznikiem i rodzynkami), KGW Podgrodzie (pierogi torreadora – hiszpańskie), KGW Nagawczyna (pierogi z białym serem i ryżem na słodko), KGW Paszczyna (pierogi z jagodą kamczacką). Jurorzy, czyli poza wspomnianym wicewójtem Markiem Mikrutem, Adrianna Miazga, sekretarz gminy Dębica, Mata Marosz, specjalista ds. handlowych w Mateo przyznali osiem równorzędnych nagród.

– Bardzo dziękujmy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które rokrocznie są obecne na Święcie Pieroga – mówi Marcin Ciszek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. – Dziękujemy za wyjątkową pasję i zaangażowanie na rzecz upowszechniania rodzimej kultury, tradycji i wartości przekazywanych w naszych domach z pokolenia na pokolenie poprzez udział w wydarzeniu.

W ciągu całej imprezy wydano ponad 200 kg pierogów. Uczestnicy imprezy chętnie odwiedzali także stoiska promocyjne. Można było skorzystać z darmowych konsultacji dietetycznych oraz wykonania analizy składu ciała. Były także oferty pracy i bezpłatne konsultacje optyczne . Nie zabrakło także części artystycznej, w której podczas „Małego spotkania z folklorem” zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” – Grupa Reprezentacyjna oraz Grupa Młodzieżowa, Klub Aktywnych Kobiet, Zespół „Wiarusy” oraz Kapela „Tutti”. Miłą niespodziankę przygotowała pani Krystyna Leśko – członkini Klubu Aktywnych Kobiet, która zaśpiewała piosenkę własnego autorstwa. Jej tematem było oczywiście święto pieroga. Gwiazdą pierogowego festynu był zespół Lachersi, który rozgrzał publiczność folkowo-rockową nutą. Podczas imprezy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Nowe Możliwości przeprowadziło akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz dzieci niepełnosprawnych z gminy Dębica. Udało się zebrać  3433 zł. Atrakcją imprezy był także zlot samochodów zabytkowych. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Mega.