Bazą ziołomiodu lawendowego jest wywar z lawendy wymieszanej z cukrem. Jest on podawany pszczołom, które przetwarzają go dokładnie taką samą metodą jak nektar kwiatowy. Dodają do niego wytwarzane przez siebie enzymy, kondensują i gromadzą w pszczelich plastrach.
W trakcie “leżakowania” zagęszczonego i poddanego działaniu pszczelich enzymów syropu zachodzi proces redukcji cukrów do cukrów prostych w postaci glukozy i fruktozy z zachowaniem wszelkich właściwości zdrowotnych ziół.
W skład wytworzonego ziołomiodu wchodzą zawarte w kwiatach lawendy olejki eteryczne, a także geraniol, linalol, pinen, cyneol, borneol oraz furfurol.
Ziołomiód z lawendy pomaga na…
Ziołomiód z lawendy poza wybitnie unikalnym przepysznym smakiem i cudownym aromatem ma szereg właściwości prozdrowotnych. Do najważniejszych zaliczają się:
- Właściwości uspokajające, relaksujące i ułatwiające zasypianie.
- Przeciwutleniające.
- Przeciwzapalne i rozkurczowe.
Ponadto ziołomiód lawendowy:
- Wspiera układ immunologiczny.
- Z uwagi na właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe doskonale wzmacnia procesy leczenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
- Jest “doskonałą bronią” w walce z anginą, zapaleniem gardła i katarem.
- Wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
- Uszczelnia naczynia krwionośne.
- Ma właściwości moczopędne.
- Skutecznie niweluje bóle migrenowe.
Z kolei zewnętrznie jest polecany przy problemach z cerą trądzikową, przy oparzeniach i ukąszeniach owadów. Ma bowiem działanie łagodzące i nawilżające. Przyśpiesza też procesy regeneracji naskórka i poprawia ukrwienie skóry.
Ziołomiód z lawendy w kuchni. Zastosowania
Bezsprzecznie ziołomiód z lawendy może “grać pierwsze skrzypce” jako składnik ciast deserów, kremów, a także sałatek i to nie tylko owocowych.
Doskonale sprawdza się również w postaci dodatku do mięs, sosów i gulaszy. Często bywa także składnikiem napoi takich jak lemoniada, a nawet zup rybnych.
Jest też świetnym uzupełnieniem zup mlecznych, twarożków oraz puddingów.
Warto włączyć ziołomiód lawendowy do codziennej diety, ponieważ oprócz wielu właściwości prozdrowotnych jest on bogatym źródłem flawonoidów, enzymów, witamin z grupy B i minerałów takich jak potas, selen, cynk i żelazo.