Władze gminy Dębica zachęcają mieszkańców do udziału w tworzeniu strategii rozwoju samorządu na lata 2015–2024. Opracowanie strategii jest konieczne, ponieważ będzie stanowiło formalną podstawę ubiegania się o dofinansowanie projektów z pieniędzy Unii Europejskiej w bieżącej perspektywie finansowej.
Walczę nie tylko o swoją gminę, ale o cały region. Dlatego apeluje do sumienia marszałka województwa, by pomógł nam się rozwijać! Ze Stanisławem Rokoszem, wójtem gminy Dębica rozmawia Katarzyna Sobieniewska – Pyłka.
Gdzie diabeł nie może tam Górzankę poślesz – żartują mężczyźni w okolicy. I choć w żarcie tym czuje się nutkę złośliwości, to chłopom z okolicy pewnie to trochę na rękę. Bo bez mrugnięcia okiem przyznają, że kobiety się do rządzenia nadają. Rozpoczynamy nasz nowy cykl „Spacerkiem po sołectwach”.
Niespełna 80 prac dzieciaków z klas I – III oraz przedszkolaków wpłynęło na konkurs plastyczny zorganizowany przez Klub Motocyklowy „Gryfici” z Dębicy. Miał on związek z wystawą pojazdów zabytkowych zorganizowaną przez motocyklistów w lutym br. Zdaniem organizatorów dzieciaki z trudnym tematem uporały się znakomicie, choć temat jej brzmiał „Wehikuł czasu”.
Jan Borek został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Jak mówi burmistrz Mariusz Szewczyk, który już podpisał nominację, członkowie komisji oceniającej podjęli swoją decyzję jednogłośnie.
Choć w tym roku weekend majowy będzie tylko dzień dłuższy od zwyczajnego weekendu przygotowania do wyjazdów trwały już pełna parą kilka dni wcześniej. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli przeglądnąć samochodu po zimie, powinni dokładnie przeczytać rady diagnosty z Autozbytu w Dębicy.
Trwa Wielka Majówka. Na drogi wyruszyły wszelkie pojazdy. I jak zawsze, w takiej sytuacji, policjanci. – Funkcjonariusze ruchu drogowego nie będą mieli wolnego majowego weekendu – mówi podinspektor Waldemar Mytkoś, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, z którym rozmawia Katarzyna Sobieniewska – Pyłka. Będziemy pracować wszyscy. W takich akcjach zawsze chodzi o to, by wystawić jak najwięcej patroli, żeby przeciwdziałać zaistnieniu wszystkich zdarzeń drogowych.
W Jodłowej 2 maja zostaje otwarta długo oczekiwana siłownia. Dotychczas mieściła sie ona w budynku Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, gdzie korzystali z niej mieszkańcy. Idealnym miejscem do otwarcia nowej, o większej powierzchni, okazała się mała sala przy Zespole Szkół nr 1 w Jodłowej.
Stowarzyszenie Mój Straszęcin wzięło udział w konkursie grantowym Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Projekt „Zielony skwer” znalazł się wśród laureatów, którzy otrzymali dofinansowanie na poprawę estetyki swojego otoczenia.
To wstrząsająca lekcja historii, której nie można zapomnieć. Przychodzą każdego roku, by się pomodlić za tych, co zginęli, oddać hołd i złożyć kwiaty. I nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim, by wspólnie przeżyć tę historię jeszcze raz. I przekazać potomnym pamięć. Relacja z uroczystości na Górze Śmierci.
– Przedstawiciele samorządu powinni pracować dla ludzi, nie dla polityki – mówi Piotr Żybura, przewodniczący Rady Gminy Dębica i sołtys Pustkowa – Osiedla w rozmowie z Katarzyną Sobieniewską – Pyłką. – A wszelkie waśnie i spory wybuchają właśnie na tle politycznym. U nas, choć opcji politycznych jest wiele, rzeczywiście nie ma sporów. Jestem trzecią kadencje przewodniczącym Rady Gminy i czwartą radnym i nie przypominam sobie, żeby jakaś polityka zadecydowała o podjęciu, czy też nie podjęciu uchwały.
Wszystkie panie lubiące błyskotki, niepowtarzalne wzory, ceniące indywidualny styl, chętne do nabywania nowych umiejętności mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów z ręcznie wykonywanych ozdób organizowanych przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Liwocz”. Udział w warsztatach brać mogą pełnoletnie mieszkanki zamieszkujące jedną z gmin wchodzących w skład LGD tj.: Brzostek, Jodłowa i Pilzno.
Dla młodzieży był to czas ciężkiej pracy jak i dobrej zabawy. Aktorzy wraz z resztą ekipy musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem – wcieleniem się w rolę powstańców. Jak mówią przeżyli wspaniałą przygodę, która pozostanie im w pamięci do końca życia. Takiego olbrzymiego sukcesu nie spodziewali się ani uczniowie klasy I e I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Dębicy, którzy w projekcie przygotowanym na lekcję historii postanowili opowiedzieć o losach bohaterów Powstania Warszawskiego filmikiem „Powstanie”, ani ekipa ze studia „Nakręceni”, która pomogła młodzieży zrealizować klip. W ciągu tygodnia obejrzało go 80 tysięcy ludzi.
W Tychach został rozegrany V Ogólnopolski Turniej Hokeja na Lodzie w kategoriach Mini Hokej i Mini Hokej 2. Dębicką drużynę Uczniowskiego Klubu Hokejowego reprezentowały dwa zespoły: dzieci urodzone w 2005 roku i młodsi oraz urodzone w 2007 roku i młodsi.
W Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie – Osiedlu 24 kwietnia br. odbyły się Gminne Zawody Pływackie uczniów klas pierwszych „Już pływam” z Zespołów Szkół z gminy Dębica. W zawodach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica wzięło udział 35 zawodników z dziewięciu szkół.
Na starcie wyścigu „Czasówki Jakich Mało” stawiło się 45 kolarzy. Był to prolog tegorocznej edycji cza sówek, w których są jeszcze trzy etapy. Wyścig odbył się na trasie Sękowa – Wapienne o długości 7,8 km i 135 m przewyższenia. Wzięło w niej udział trzech zawodników DKK Gryf z jednej rodziny Kulasów: Andrzej Kulas, Marek Kulas i Szymon Kulas syn Andrzeja.
Zawodnicy z powiatu dębickiego, reprezentujący szkołę Kung-Fu Vo Thaut Thanh Quyen w Tarnowie wraz z klubowymi koleżankami i kolegami wzięli udział w Mistrzostwach Małopolski Wushu Tradycyjnego i Quingda, z których przywieźli aż siedem medali.
Na dębickim basenie od 23 do 25 kwietnia po raz jedenasty rozegrano Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu. W zawodach udział wzięło 55 zawodników z 17 Okręgowych Izb Lekarskich.