Umowy terminowe to instrumenty, którymi można handlować na wszystkich najważniejszych giełdach świata. Umożliwiają importerom i eksporterom zabezpieczanie się przed znacznymi wahaniami cen towarów i instrumentów finansowych. Często są wykorzystywane do spekulacji i tworzenia zaawansowanych strategii inwestycyjnych.
Jeśli ktoś chce osiągnąć sukces na rynku instrumentów pochodnych, powinien wiedzieć, jaka jest rola najważniejszych instytucji w tym systemie. Duża odpowiedzialność spoczywa na izbie rozrachunkowej, która rozlicza kontrakty i gwarantuje ich wykonanie. W szczególności zajmuje się:
- codziennym podsumowywaniem każdego zarejestrowanego kontraktu,
- określaniem wielkości
- depozytu zabezpieczającego
- – czyli kaucji za dokonywanie operacji na kontraktach futures.
Nie każdy wie, ale izba rozrachunkowa jest kontrpartnerem każdego kontrahenta, który zawiera kontrakty. Zarówno nabywca, jak i wystawca opcji mają zobowiązania wobec izby, która zapewnia płynność na rynku. To właśnie izba podejmuje całe ryzyko wykonania kontraktu, nawet w przypadku nieznajomości sytuacji finansowej którejś ze stron transakcji.
Jak można wykorzystać wiedzę w dziedzinie instrumentów pochodnych?
Znajomość działania rynku derywatów i funkcjonowania izby rozrachunkowej to niezbędne atuty w warsztacie każdego inwestora. Dodatkową przewagę nad rywalami można uzyskać dzięki dobrym informacjom, dostępowi do najbardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych czy ciągłemu podnoszeniu swoich umiejętności. Bardzo wydatną pomoc w tym zakresie mogą zaoferować wyspecjalizowane instytucje – maklerzy i brokerzy, którzy oferują dostęp do najbardziej rozwiniętych rynków na świecie. Jeśli chcesz sprawdzić się jako trader na rynku kontraktów terminowych, to warto zobaczyć, jak działają instrumenty futures w praktyce. Warto zaufać jednemu z najbardziej uznanych brokerów na rynkach finansowych.
Jakie zasady handlu obowiązują na rynku kontraktów futures?
Kontrakty terminowe typu futures występują na zorganizowanych rynkach finansowych. Dzięki standaryzacji mogą być poddane obrotom na rynkach wtórnych – możliwa jest ich sprzedaż i kupowanie przez różne strony transakcji. Oznacza to, że wszystkie warunki wykonywania kontraktów są z góry ustalane przez instytucje giełdowe. Jedynie cena jest zmienną, zależną od praw podaży i popytu. Standaryzowane są następujące parametry:
- rozmiar kontraktu,
- waluta instrumentu,
- jednostka rozrachunkowa,
- termin realizacji.
Wszystkie istotne kwestie w zakresie działania kontraktów są rozliczane przez wyspecjalizowane instytucje giełdowe odpowiedzialne za handel.