Skip to content
  środa 25 czerwca 2025
Trending
24 czerwca 2025Kolorowe akcenty w stonowanych wnętrzach – jak dodać życia z umiarem? 16 czerwca 2025Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni 16 czerwca 2025Dzieci bez boiska. Klub prosi o pomoc dla dzieci 15 czerwca 2025Emocje i rekordy na II Mistrzostwach w Wyciskaniu Sztangi w Dębicy 12 czerwca 2025Jak zoptymalizować zużycie energii klimatyzacji przy użyciu magazynów energii? 5 czerwca 2025Drony w ochronie farm fotowoltaicznych – jak zabezpieczyć inwestycję? 5 czerwca 2025Lubrykanty na bazie wody vs silikonu: Kompleksowy przewodnik po wyborze 5 czerwca 2025Jakie stosuje się igły do zabiegów mezoterapii? 31 maja 2025Automatyzacja w HR – co można zautomatyzować i jak na tym zyskać? 31 maja 2025Wypożyczenie samochodu od Kaizen Rent na lotnisku? Sposób na bezproblemowy start wakacji 29 maja 2025Jak wybrać kombinezon damski na lato, który będzie wygodny i stylowy? 29 maja 2025Pasmanteria meblowa krok po kroku – jak dodać elegancji swoim meblom? 29 maja 2025Jak stworzyć skuteczną kampanię reklamową na Facebooku?
Wiadomości Dębickie
  • Brzostek
  • Czarna
  • Dębica
  • Gmina Dębica
  • Jodłowa
  • Pilzno
  • Żyraków
  • Powiat Dębicki
Wiadomości Dębickie
Wiadomości Dębickie
  • Brzostek
  • Czarna
  • Dębica
  • Gmina Dębica
  • Jodłowa
  • Pilzno
  • Żyraków
  • Powiat Dębicki
Wiadomości Dębickie
  Dębica  Uczcili pamięć rozstrzelanych podczas wojny
DębicaWydarzenia

Uczcili pamięć rozstrzelanych podczas wojny

Tomasz RowińskiTomasz Rowiński—2 lutego 20150
FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Uroczystości upamiętniające 71 rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przy cegielni w Dębicy odbyły się 2 lutego 2015 roku. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i politycznych, związków kombatanckich oraz szkół wzięli udział w mszy świętej, a następnie udali się na uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem przy cegielni w Dębicy.

More stories

Po strunie światła i koloru

22 października 2019

Potrącona na przejściu trafiła do szpitala

29 sierpnia 2019

Weekend dla Andrzeja

16 listopada 2015

Nie ustąpił pierwszeństwa motorowerzystce

23 maja 2016

Obok dębickiej cegielni 2 lutego 1944 roku doszło do tragicznego wydarzenia, 54 członków ruchu oporu Armii Krajowej zostało rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego niedaleko toru kolejowego. Był to odwet za akcję, w której wcześniej zginęło kilkunastu żołnierzy niemieckich. Ofiarami zbrodni byli więźniowie pochodzący z Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc oraz Tarnowa. Przywiezieni z Krakowa do Dębicy, związani drutem kolczastym, brutalnie pozbawiono ich życia. Do dziś znane jest tylko 30 imion i nazwisk osób, które zostały rozstrzelane.

Tegoroczna uroczystość zorganizowana została przez Światowy Związek Armii Krajowej z Kołem Terenowym w Dębicy, burmistrza Dębicy, Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Miejski Ośrodek Kultury oraz ks. Jana Krupę, proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.

W uroczystościach upamiętniających pamięć zamordowanych udział uczestniczyli m.in. Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy, wraz z zastępcą Jarosławem Śliwą, członkowie Rady Miejskiej w Dębicy, Zdzisław Siwula, zastępca wójta gminy Dębica, Piotr Żybura, przewodniczący Rady Gminy Dębica, Andrzej Reguła, starosta powiatu dębickiego, Danuta Klabacha, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu, a także ks. Jan Krupa, proboszcz parafii pw. M. B. Anielskiej w Dębicy, ks. Józef Wątroba, proboszcz parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy. Nie zabrakło również obecności przedstawicieli organizacji kombatanckich: dębickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP w Dębicy, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów oraz przedstawicieli policji, straży miejskiej, a także uczniów i nauczycieli dębickich szkół.

 – Społeczność dębicka, co roku, spotyka się tutaj obok cegielni, aby upamiętnić śmierć rodaków, straconych przez hitlerowców 2 lutego 1944 roku i oddać im należytą cześć – powiedział podczas uroczystości burmistrz Mariusz Szewczyk. – Dla nas, dębiczan jest to ważna data. Mówi ona  o poświęceniu niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Z tragicznych doświadczeń wojny i zagłady naród polski wyniósł jedno: nie ma nic droższego niż ludzkie życie. Nikt, w żadnej sytuacji, nie ma prawa go odbierać. I choć świat do dziś nie wyciągnął wniosków ze straszliwej zbrodni, która się dokonała w XX wieku w sercu Europy, choć słowa – nigdy więcej wojny- nadal niewiele znaczą, musimy pamiętać, że ludzkie życie jest święte. Sytuacja wojny nie powinna mieć już nigdy miejsca. My Polacy bardzo dotkliwie odczuliśmy skutki II wojny światowej. Dlatego też oddając w tym miejscu szacunek i hołd pomordowanym, apelujemy o pokój na świecie. Wydarzenia sprzed 71 lat, mimo upływu czasu, wywołują nadal duże emocje i chęć uczestniczenia w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni. Naszym obowiązkiem jest bowiem pamiętać o swojej przeszłości, jak powiedział brytyjski historyk Norman Davis piszący o dziejach Polski: „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka, przy akompaniamencie, której poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów i oddawały hołd pomordowanym.

Czytaj także:

Kolorowe akcenty w stonowanych wnętrzach – jak dodać życia z umiarem?

Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni

FacebookX TwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail
Nieformalna grupa o księżnej Jałonowskiej
Budżet Dębicy przyjęty
Related posts
  • Related posts
  • More from author
Artykuł sponsorowany

Kolorowe akcenty w stonowanych wnętrzach – jak dodać życia z umiarem?

24 czerwca 20250
Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni
Gmina Dębica

Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni

16 czerwca 20250
Dębica

Dzieci bez boiska. Klub prosi o pomoc dla dzieci

16 czerwca 20250
Load more
Read also
Artykuł sponsorowany

Kolorowe akcenty w stonowanych wnętrzach – jak dodać życia z umiarem?

24 czerwca 20250
Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni
Gmina Dębica

Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni

16 czerwca 20250
Dębica

Dzieci bez boiska. Klub prosi o pomoc dla dzieci

16 czerwca 20250
Emocje i rekordy na II Mistrzostwach w Wyciskaniu Sztangi w Dębicy
Dębica

Emocje i rekordy na II Mistrzostwach w Wyciskaniu Sztangi w Dębicy

15 czerwca 20250
Artykuł sponsorowany

Jak zoptymalizować zużycie energii klimatyzacji przy użyciu magazynów energii?

12 czerwca 20250
Artykuł sponsorowany

Drony w ochronie farm fotowoltaicznych – jak zabezpieczyć inwestycję?

5 czerwca 20250
Load more
Ostatnie wpisy
  • Kolorowe akcenty w stonowanych wnętrzach – jak dodać życia z umiarem?
  • Magia Nocy Świętojańskiej w Pustyni
  • Dzieci bez boiska. Klub prosi o pomoc dla dzieci
  • Emocje i rekordy na II Mistrzostwach w Wyciskaniu Sztangi w Dębicy
  • Jak zoptymalizować zużycie energii klimatyzacji przy użyciu magazynów energii?

# TRENDING

DębicawnaidozdlajakgminadębicygminywypadekpilznolatoszynsięoradyGmina Dębicaszkoładzień
© Copyright 2025, All Rights Reserved
  • Redakcja
  • Patronat
  • Polityka prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej wiadomoscidebickie.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie mojej aktywności na portalu przez AS Media s.c., skrytka pocztowa 47, 39-200 Dębica oraz zaufanych partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją dowolnym momencie wycofać, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.Zgoda