W Dworze na Wolicy odbył się po raz kolejny Ogólnopolski Turniej Nalewek Galicyjskich im. Cesarza Franciszka Józefa I oraz po raz pierwszy Ogólnopolski Turniej Win Galicyjskich im. Cesarzowej Elżbiety. Głównym organizatorem, jak co roku, było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej, tym razem przy wsparciu gospodarzy oraz sponsorów imprezy.
W turniejowe szranki po raz ósmy stanęli nalewkowicze, a także po raz pierwszy winiarze. By ułatwić zadanie jurorom konkursów wprowadzono nie tylko preselekcję, wzorem poprzedniego roku, zgłoszonych wcześniej trunków , ale również podzielono jury na dwa niezależne od siebie: nalewkowe oraz winiarskie. W skład pierwszego weszli panowie: Piotr Bassara, Wojciech Gleń i Mariusz Szewczyk, zaś w drugim przeważały panie: Urszula Zybura i Agnieszka Żurek wspierane przez Witolda Grobelnego, właściciela dworu. Ogółem do finału dopuszczono 30 nalewek i 17 win. Wszystkie finałowe produkty pochodziły z Małopolski i Podkarpacia.
Turniej poprowadzili członkowie Zarządu TPZD: Joanna Żurek – Krupka i Jacek Dymitrowski. Zebranych tradycyjnie powitał Marsz Radetzkiego, nieoficjalnego hymny turnieju, w znakomitym wykonaniu młodego tria muzycznego absolwentów dębickiej Szkoły Muzycznej. Po przywitaniu gości zaprezentowano prelegenta wieczoru. Był nim Jan Kula, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Podczas ciekawego wykładu przybliżył zebranym zarówno rozwój, jak i związane z nim problemy polskiego winiarstwa ostatnich lat. Temat, bardzo rzadko prezentowany na łamach mediów okazał się bardzo ciekawym i wciągającym. Po wystąpieniu Jana Kuli utalentowana muzycznie dębicka młodzież zaprezentowała recital , którego głównym leitmotivem była muzyka nawiązująca do galicyjskich czasów, oparta na walcach oraz muzyce klezmerskiej i filmowej. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez zebraną publiczność.
Równocześnie, kiedy w zamkniętym pomieszczeniu obradowały komisje konkursowe, do gości przyłączyli się Przemyskie Szwejki, którzy na zaproszenie Towarzystwa integrowali się z zebranymi, opowiadając równocześnie historyjki i dykteryjki z epoki Franciszka Józefa – relacjonuje Jacek Dymitrowski, prezes TPZD. – Czas mijał nadspodziewanie szybko zarówno na salach, jak i w gabinecie, gdzie bardzo sprawnie obradowały komisje.
W kategorii nalewek pierwsze miejsce zajął Jan Kula za „Dereniówkę”, drugie miejsce Klaudia Reguła za „Jagodówkę”, trzecie miejsce Leszek Aleksander Reguła za „Truskawkówkę”, zaś wyróżnienie przyznano Leszkowi Teodorowi Mateji za „Wiśniówkę Świntej Teresy”. W kategorii win pierwsze miejsce zajęli Weronika i Wiktor Zagórscy za białe wytrawne wino Demeter, drugie miejsce Joanna i Piotr Zagórscy za białe wytrawne wino Johanniter, trzecie miejsce Adam Gałat za białe wytrawne wino Sibera, zaś wyróżnienie przyznano Renacie Kurcz za wino różowe wieloowocowe.
– Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy dostały się w godne ręce – dodaje Jacek Dymitrowski. – Po ogłoszeniu wyników wina i nalewki poddano ogólnej degustacji i wszyscy zebrani mogli zapoznać się z prezentowanymi specjałami. Fachowym dyskusjom nie było końca. Turniej mógł się odbyć dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, których obecnie nazywa się sponsorami.
JD