Z powodu fali upałów już w ponad 173 gminach pojawiły się problemy z dostępem do wody pitnej. Kłopot ten dotknął również gminę Dębica.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej dla ponad 20 obszarów w Polsce, a w ciągu niecałego tygodnia liczba gmin z ograniczeniami dotyczącymi zużycia wody wzrosła trzykrotnie z 45 do 173 pod koniec ubiegłego tygodnia. W przypadku gdy nadal nie nastąpią obfite opady deszczu i utrzyma się fala upałów liczba ta może się jeszcze bardziej zwiększyć.
Jak zaznacza Bogdan Wójcik, prezes Gminnego Zakładu Komunalnego – podmiotu dostarczającego wodę w gminie: – susza hydrogeologiczna trwa w Polsce już ponad 5 lat. Wiąże się to z tym, że w dni upalne jest większe zapotrzebowanie na wodę i zwiększona potrzeba produkcji uzdatnionej wody. Problem ten dotyka większości przedsiębiorstw wodociągowych zwłaszcza na terenach górzystych i tam gdzie woda czerpana jest zasobów podziemnych, a nie z ujęć powierzchniowych (rzek).
Samorządy z tym problemem walczą w różny sposób, jedne apelują, inne wprost zakazują używania wody do celów innych niż bytowe. W gminie Dębica zarządzenie zakazujące podlewania ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów wprowadzone zostało 30 czerwca br. i obowiązuje w godzinach od 6 do 24 z terminem do 15 lipca 2022 r.
Za podlewanie trawnika czy ogrodu, mycie samochodu i napełnianie basenów i oczek wodnych grozić może nawet kara administracyjna w wysokości kilku tysięcy złotych.
W gminie Dębica za zakazem poszły jednocześnie kontrole w terenie. Jak wynika z uzyskanych w urzędzie informacji straż gminna w tym okresie pracuje na dwie zmiany, przeprowadzając kontrolę przestrzegania zakazu podlewania ogródków i napełniania basenów. Wraz ze strażą gminną monitoring terenowy prowadzą pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego. Obu służbom oprócz wspomnianych naruszeń udało się ponadto wykryć 3 nielegalne pobory wody z hydrantów. Dla osób tych skończyło się to karą – zapłaciły one rekompensatę finansową na rzecz zakładu wodociągów w wysokości od 500 do 4000 zł.
źródło: GZK Brzeźnica / UG Dębica