Droga Krzyżowa składa się z 14 stacji. I choć zostało to przyjęte dawno temu, coraz częściej mówi się o 15 stacjach. Czy wiedzieliście, że… Kościół Katolicki również uznał ją za integralną część nabożeństwa? Czym tak naprawdę jest Droga Krzyżowa? W jaki sposób jest celebrowana przez wiernych? W tym artykule dowiesz się trochę o jej symbolice i kilku ważnych aspektach z nią związanych. Zobaczcie sami
Czym jest Droga Krzyżowa?
Droga Krzyżowa jest ucieleśnieniem Męki Pańskiej o charakterze symbolicznym. Jako adoracyjne nabożeństwo wielkopostne polega na odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożeniu go do grobu… Jak daleko sięga historia? Cofnijmy się na moment do XII wieku… Właśnie wtedy to wszystko się zaczęło! Jerozolima została wówczas podbita przez Europę. Dość niefortunne wydarzenia z tamtego okresu umożliwiły wiernym udanie się szlakiem Męki Pańskiej. To jednak franciszkanie mieli największy wpływ na nauczanie w kościele katolickim. I choć podbicie miasta trzech wielkich religii jest kluczowe z punktu widzenia historyków, organizowanie Drogi Krzyżowej w parafiach zawdzięczamy właśnie im. Droga Krzyżowa odgrywa bowiem kluczową rolę w Kościele Katolickim, stąd też postanowiliśmy przybliżyć wam temat, tak abyście odkryli jej istotę…
Co ciekawe, stacje Drogi Krzyżowej są coraz częściej wykorzystywane w formie dekoracji. Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z przedstawieniem Męki Pańskiej na kamiennych obrazach… Internetowy sklep Holyart – https://www.holyart.pl/ – jest polskim producentem akcesoriów liturgicznych i artykułów religijnych. Znajdziesz tam szeroki wybór asortymentu, w tym właśnie plakaty i obrazy oraz akcesoria niezbędne do procesji. Zapoznaj się z najświeższą ofertą sklepu i czym prędzej złóż zamówienie!
Stacje Drogi Krzyżowej
Zapewne nasuwa wam się pytanie… Ile tak właściwie jest Stacji Drogi Krzyżowej? Wedle nauk Kościoła Katolickiego wyróżnić możemy 14 stacji Drogi Krzyżowej. Tylko 8 z nich zostało opisane w Biblii. Stacja 3, 4, 6, 7 oraz 9 zostały natomiast zaczerpnięte z kościelnych tradycji. Jakie zatem znamy stacje?
- Pan Jezus na śmierć skazany.
- Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy.
- Pan Jezus spotyka swą Matkę.
- Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
- Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci.
- Pan Jezus z szat obnażony.
- Pan Jezus przybity do krzyża.
- Pan Jezus umiera na krzyżu.
- Pan Jezus zdjęty z krzyża.
- Pan Jezus złożony do grobu.
Dlaczego nie wspomnieliśmy o stacji numer 15? Postanowiliśmy zostawić ją na koniec!
Jak wygląda odprawianie Drogi Krzyżowej?
Jak już wiecie, stacje Drogi Krzyżowej są dokładnym odwzorowaniem ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa na ziemi. I choć nabożeństwo ma charakter symboliczny, nabiera ono szczególnego wyrazu. W trakcie nabożeństwa kapłan odczytuje opisy poszczególnych stacji, przechodząc w ciszy do kolejnej z nich wraz z ministrantami i wiernymi. Wydarzenie to jest odprawiane w ruchu. Niemniej istnieje zwyczaj klękania przed każdą stacją…
Symbolika Drogi Krzyżowej
Być może nie wiecie, ale każda pojedyncza stacja Drogi Krzyżowej odpowiada jednemu uczynkowi… Droga Krzyżowa jest bowiem niezwykle ważnym elementem wiary chrześcijańskiej. Wbrew pozorom to nie tylko przedstawienie Męki Pańskiej oraz wierne jej odwzorowanie. Droga Krzyżowa to idealny czas na konfrontację z naszymi wewnętrznymi lękami, bolączkami i tym, przed czym na co dzień uciekamy. Dlatego też coraz częściej wspomina się o 15 stacji… Jest ona symbolem Zmartwychwstania Pańskiego, które doprowadziło do cudu, jakim jest odkupienie ludzkich grzechów. Jezus Chrystus złożył swoje ciało w ofierze, wyzbył się boskich przywilejów, dokonując przy tym zbawienia.