Darco, to rodzinna firma, która za dwa lata świętować będzie swoje ćwierćwiecze, ale jej historia sięga znacznie dalej. Znana na rynku z innowacji firma może się pochwalić 60 zgłoszeniami patentów i wzorów użytkowych. I tym, że co roku wprowadza coś nowego do swojej produkcji.
– Czas firmy liczymy od 1992 roku, czyli od kiedy nazywamy się Darco. To był moment, kiedy zaczęliśmy produkować pokrycia dachowe, rynny, rury spustowe do wody. Ale firma istniała już wcześniej, gdy mój dziadek wykonywał usługi ślusarskie – wspomina Łukasz Darłak, wiceprezes zarządu Darco.
Produkcja firmy działającej w Dębickim Parku Przemysłowym przez lata się zmieniała. Teraz Darco robi głównie elementy do ogrzewania, elementy techniki kominowej, elementy do wentylacji, a wśród nich urządzenia, które zdobywają nagrody w kraju i za granicą, m. in. tzw. wentylację hybrydową, która działa bez kosztów wtedy kiedy wieje wiatr, bo to właśnie wiatr jest jej głównym napędem. Dopiero kiedy nie ma wiatru włącza się napęd elektryczny. – To nasze własne innowacje, z których jesteśmy znani na rynku – podkreśla Łukasz Darłak. – To pozwala nam konkurować z podobnymi firmami na rynku nie tylko cenowo. A konkurencja w tej branży jest bardzo duża. Na szczęście udaje się nam iść do przodu, a nasze produkty są zaawansowane technologicznie.
Dlatego Darco wciąż inwestuje w nowe urządzenia i oprogramowanie do swojej produkcji. – Nasze działania powodowały nawet strach wśród załogi, która obawiała się, że maszyny zastąpią pracowników – opowiada Łukasz Darłak. – Nic takiego jednak się nie stało, choć mamy już takie maszyny, które potrafią pracować same nawet przez weekend, bez żadnej ingerencji czlowieka. Pomimo wprowadzania coraz to nowych technologii produkcji liczba zatrudnionych nie zmalała. Produkcja na przestrzeni ostatnich lat znacznie się rozrosła. Załogi więc przybyło, podobnie jak przestrzeni, na której zakład działa.
Dziś zatrudnienie sięga 250 osób, Darco jest więc na pograniczu firmy średniej i dużej. I każdego roku liczba zatrudnionych rośnie o kilka procent.
Dębicka firma eksportuje swoje wyroby do ponad 20 krajów m.in. państw Skandynawii, Niemiec, Czech, Holandii, Hiszpanii czy Portugalii. Udział sprzedaży na ekspoert rośnie w każdym roku.
ska