Promocja książki Jadwigi Lazarowicz „Stracony Dom” odbędzie się 20 marca o godzinie 18:00 w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu „Tajemnice Cmentarza Osobowickiego” w reżyserii Wojciecha Wojnicza oraz wideokonferencja z udziałem dzieci Adama Lazarowicza: Danuty Iwan i Zbigniewa Lazarowicza. Wstęp wolny.
Organizatorami tych wydarzeń są: Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5 PSK AK w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. W ramach imprez towarzyszących świętu państwowemu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowana jest promocja książki Jadwigi Lazarowicz, żony Adama Lazarowicza „Klamry”, zatytułowanej „Stracony dom”. Jadwiga Lazarowicz (1898-1985), była żołnierzem AK ps. „Aldona”. W czasie wojny jej mąż był komendantem dębickiego Obwodu AK, a po wojnie wiceprezesem IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Został zamordowany 1 marca 1951 roku.
– Stracony dom Jadwigi Lazarowicz to prawie raport z przeżyć kobiety, żony stojącej wytrwale u boku męża w czasie jego konspiracyjnej służby oraz matki troszczącej się o dzieci, gdy jej mąż – ojciec jest ścigany, a potem uwięziony przez UB – uważa prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Jest w tym przekazie świadectwo pokolenia, którego dom rodzinny był katolicki i polski, i stanowił duchową twierdzę, do której okupanci mogli się włamywać, plądrować, wyrywać dokumenty, ale dom trwał, bo zbudowany był na etosie prawdy, piękna, miłości i powinności. W domu tym służąca była przyjaciółką, osierocony chłopiec – własnym synem. To księga o duchu pokolenia Niezłomnych, które przez okupację niemiecką przeszło mocno wyszczerbane, ale mocarne, potem zaś – w czasie okupacji sowieckiej – podane zostało niezwykłej próbie wierności imponderabiliom.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także film w reżyserii Wojciecha Wojnicza „Tajemnice Cmentarza Osobowickiego”. Ten niezwykły reportaż opowiada o pracach ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. To tam spoczywają szczątki m.in.: Ludwika Marszałka, Jana Klamuta i Stanisława Dydo – przywódców dolnośląskich struktur Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, pochodzących z powiatu dębickiego.
Po spotkaniu możliwy będzie zakup książki w cenie 20 zł. Warto nabyć publikację, bo nie można kupić w żadnej księgarni, ani przez internet. Rozprowadzane będą także płyty DVD z filmem Sławomira Górskiego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieją”, którego premierowy pokaz odbył się 1 marca br. w Dębicy.