W Latoszynie Zdroju już wkrótce będzie można skorzystać nie tylko z kąpieli wodnych, ale również z kąpieli leśnych. Wszystko to w ramach projektu „Napełnieni mocą lasu” realizowanego przez stowarzyszenie działające przy CUS Gminy Dębica.
Testowana metoda to nowatorski program stymulacji zmysłowej adresowany i dostosowany do potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych i starszych, który polega na połączeniu shinrin-yoku (kąpiele leśne), silvoterapii, technik wyobrażeniowych i oddechowych oraz aromaterapii w jedną całość. Leśna terapia będzie miała zbawienny wpływ na ciało i psychikę. Zanurzenie się w atmosferze lasu wszystkimi zmysłami polepszy zdrowie i samopoczucie. „Leśne spa” to niespieszne spacery podczas których ucząc się prawidłowego oddychania można czerpać energię z otaczającej nas przyrody. Najważniejsze jest to, że wpływu lasu i przyrody na nasze zdrowie nie da się przedawkować, a skutki uboczne nie istnieją.
Spotkania odbywać się będą na terenie Uzdrowiska Latoszyn Zdrój i będzie to cykl zajęć warsztatowych obejmujących część teoretyczną (omówienie olejków eterycznych, zastosowanie ich przy dolegliwościach w życiu codziennym) oraz część praktyczną (spacery, techniki oddechowe, wyobrażeniowe, sprawdzanie jak organizm reaguje na zapachy itp.).
Terapia leśna z wykorzystaniem technik relaksacyjnych, wyciszających prowadzona będzie przez wykwalifikowanych instruktorów Yoga Studio – Feel The Good Flow, którzy zaopiekują się grupą, poprowadzą uczestników przez poszczególne etapy kąpieli leśnej, pomogą oderwać się od codzienności, podpowiedzą jak angażować zmysły, by cieszyć się każdym etapem tworząc bezpieczną przestrzeń oraz odpowiednią atmosferę podczas spacerów.
Projekt realizowany będzie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nowe Możliwości” działające przy Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica w ramach projektu grantowego „Shinrin-yoku – Napełnieni mocą lasu”. Będą mogły z niego skorzystać osoby starsze, niepełnosprawne mieszkające w gminie Dębica. Chętni zażyć swojej pierwszej leśnej kąpieli mogą się zgłaszać pod nr tel.: 14 6803 335, 14 6803 348, mailem na adres cus@cusdebica.pl, lub osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica ul. Stefana Batorego 13, 39-200 Dębica.
źródło: CUS / SIS „Nowe Możliwości”