Wybierając grzejniki do swojego domu, należałoby jednak wiedzieć, według jakich parametrów powinno się wybierać tego typu asortyment. Jest to niezmiernie ważne, gdyż w tym przypadku nie liczy się tylko wygląd grzejników, ale również ich praktyczność w danych przestrzeniach oraz ogólna funkcjonalność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koniecznie musimy dokonać wyboru pasujących nam grzejników w zależności od przewidywanego sposobu ich montażu np. od spodu lub od boku. W przeciwnym wypadku możemy niepotrzebnie zwiększyć koszt przeznaczony na zabiegi związane z instalacją wspomnianych grzejników we wszystkich pomieszczeniach. W razie wszelkich wątpliwości warto przedyskutować ten temat z wynajętym przez nas fachowcem i możliwie wspólnie dokonać najlepszego wyboru.
Jakie są rodzaje grzejników i czym się różnią?
Aktualnie na rynku występuje spora różnorodność wariantów grzejników w zależności od ich zastosowania. Spośród wszystkich dostępnych warto wyróżnić:
Grzejniki płytowe – są to niewielkich rodzajów grzejniki wyspecjalizowane do montażu w przestrzeniach o ograniczonej ilości miejsca. Ich dodatkowym atutem jest mała pojemność wody, dzięki czemu będziemy w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach. Są to modele zwykle o bardzo nowoczesnym wyglądzie, dostępne w paru odmianach.
Grzejniki drabinkowe – są to charakterystyczne grzejniki ukształtowane z cienkich rurek przypominających swoim wyglądem drabinki. Ze względu na swoje predyspozycje bardzo często możemy je spotkać w łazienkach, gdyż nie tylko świetnie sprawdzają się, susząc różnorodne tkaniny, ale także doskonale wpasowują się do wszelkich wystrojów łazienek. Ponadto są bardzo dobrym i sprawdzonym źródłem ocieplenia w wielu pomieszczeniach użytkowych.
Grzejniki członowe – są to grzejniki, których budowa składa się z kilku żeberek albo członów najczęściej powstałych ze stali lub żeliwa. Ten poszczególny wariant grzejników wyróżnia się swoją różnorodnością wyglądu, gdyż na rynku jest wiele modeli w stylach nowoczesnych, klasycznych lub nawet retro.
Grzejniki konwektorowe – są to grzejniki wykonane z miedzianych rur pokrytych aluminiową blachą. Spośród wszystkich wymienionych rodzajów grzejników są one najtańszą i najbardziej opłacalną opcją, niemniej nie należą one do najładniejszych możliwych wariantów.
Szukając najodpowiedniejszych grzejników dla siebie, możemy się również napotkać z terminem grzejników dekoracyjnych lub ozdobnych. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj grzejników stawia przede wszystkim na swój wygląd, aby jak najlepiej wpasowywać się do najróżniejszych rodzajów wnętrz. Warto podkreślić, że grzejniki dekoracyjne często zaliczają się do wymienionych powyżej rodzajów grzejników, zatem mogą razem dzielić wspólne cechy.
Z jakich materiałów mogą być wykonane grzejniki?
Rodzaje grzejników to nie jedyny czynnik, na który powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie grzejnika. Materiał, z którego wykonany jest dany grzejnik, również ma istotny wpływ na wydajność oraz ogólną opłacalność całokształtu naszego systemu grzewczego. Na rynku dostępne są przede wszystkim grzejniki:
Stalowe – są one najpowszechniejszym rozwiązaniem głównie poprzez wyjątkowo dużą moc w stosunku do ich niewielkich rozmiarów oraz niską cenę. Należy jednak pamiętać, że ten typ grzejników nie reaguje zbytnio dobrze na obecność powietrza w instalacji grzewczej oraz wodę niskiej jakości.
Aluminiowe – jest to zdecydowanie mniej popularny typ grzejników w porównaniu do grzejników stalowych. Niemniej jednak znakomicie współgrają z najnowszymi kotłami oraz poza swoim schludnym wyglądem wagowo należą do jednych z najlżejszych wariantów grzejników.
Żeliwne – są to zazwyczaj grzejniki występujące w retro wydaniu. Potrafi być to całkiem droga inwestycja, aczkolwiek grzejniki tego typu trzymają ciepło znacznie dłużej od grzejników wykonanych z innych materiałów. Efekt ten wynika to z grubości wykonania tych poszczególnych grzejników, zatem należy się spodziewać, że długość nagrzania takiego grzejnika będzie odpowiednio dłuższa.
Jak dużą moc powinien mieć grzejnik?
Niezależnie od rodzaju bądź typu wykonania grzejników, to właśnie ich moc powinna być dla nas priorytetowym kryterium decydującym o naszym wyborze. W tym wypadku należy zawsze montować grzejniki tuż pod oknami, aby tracić jak najmniej ciepła. Nie zawsze jednak musimy kupować grzejniki, aby ogrzewać całe mieszkanie. Możemy je równie dobrze dostosować, aby suszyły przedmioty lub jedynie wspomagały już istniejące ogrzewanie. Żeby jednak wybrać odpowiednią moc takiego grzejnika, należy dokonać pomiarów mieszkania. Wtedy, za każdy 1 m² powierzchni konkretnego pomieszczenia, moc pojedynczego grzejnika powinna wynosić:
- 60 W, w przypadku gdy mieszkanie jest parterowe oraz gdy grubość ocieplenia wynosi co najmniej 10 cm,
- 100 W, w przypadku gdy mieszkanie jest parterowe oraz gdy grubość ocieplenia wynosi 5 cm,
- 140 W, w przypadku gdy mieszkanie posiada mniej niż 5 cm grubości ocieplenia.
W razie wszelkich wątpliwości warto się skonsultować z wynajętym fachowcem, który dokładnie dokona pomiarów i obliczeń, aby możliwie dobrać najbardziej adekwatną moc do naszego zapotrzebowania.
Partnerem publikacji jest Mateomarket.pl