Paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Narażone są na częste urazy, bo niemal codziennie stykają się z detergentami, twardymi przedmiotami i kosmetykami, które niekoniecznie im służą. Jeśli dodamy do tego nieumiejętną pielęgnacje lub zbyt rzadki manicure i skłonności do łamania się , to możemy być niemal pewnie że czekają nas poważne problemy. Dowiedz się jak dbać o paznokcie by i jak chronić je przed uszkodzeniami.
Dlaczego paznokcie się łamią ?
Zacznijmy od początku, dlaczego paznokcie się w ogóle łamią? Łamliwe paznokcie są spowodowane wieloma czynnikami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi.
Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się następujące: niedobory żywieniowe, brak witamin, zmiany hormonalne, narażenie na wilgoć i detergenty.
Problem również możemy odziedziczyć jako prezent po naszych bliskich – jednym słowem uwarunkowanie genetyczne. Z tą przyczyną oczywiście najtrudniej walczyć.
Ale nie jest to sytuacja bez wyjścia i nie możemy powiedzieć, że nic z tym zrobić nie można. Poprzez odpowiednie, regularne odżywianie i wzmacnianie paznokci możemy przyczynić się do poprawy kondycji paznokci i polepszenia ich stanu.
Co sprzyja łamaniu się paznokci ?
Wiemy już dlaczego nasze paznokcie mogą się łamać, teraz wyjaśnimy co sprzyja ich łamaniu oraz na co powinniśmy uważać i czego się wystrzegać aby dłużej zachować piękne paznokcie.
Główne przyczyny sprzyjające łamaniu paznokci to:
- osłabienie organizmu,
- dieta uboga w witaminy,
- brak nawilżania dłoni i paznokci,
- częste zmiany temperatury,
- długotrwałe moczenie paznokci w wodzie,
- codzienne obowiązki bez ochrony paznokci np. zmywanie naczyń lub sprzątanie domu (bez rękawiczek),
- częste obcowanie z detergentami i substancjami chemicznymi,
- nieumiejętne piłowanie paznokci,
- choroby lub złe nawyki
O jakich chorobach może świadczyć łamliwość paznokci?
Właściwie się odżywiasz, jednak nadal nie widzisz poprawy w wyglądzie twoich paznokci? Może się to wiązać z zaburzeniami wchłaniania lub poważniejszymi schorzeniami, takimi
jak zaburzenia hormonalne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca czy nawet grzybica.
Paznokcie a dieta i witaminy
Niedobory witamin to gwarancja łamliwych paznokci i słabej płytki.
Na jakie witaminy należy zwracać uwagę i co możemy suplementować by poprawić ich kondycję?
- Biotyna – to ważna dla zdrowia paznokci witamina, której niedobór może prowadzić do łamliwości paznokci.
- Żelazo – niedobór żelaza może powodować osłabienie płytki. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza, paznokcie mogą stać się miękkie i kruche.
- Cynk – jest minerałem istotnym dla zdrowia paznokci. Jego niedobór może wpływać destrukcyjnie na strukturę paznokci.
- Witamina A odgrywa rolę w regeneracji komórek skóry, a zatem jej niedobór może wpływać na zdrowie paznokci.
- Witamina C jest istotna dla produkcji kolagenu, który stanowi ważny składnik paznokci. Niedobór witaminy C może wpływać na ich elastyczność.
Jak zabezpieczyć swoje paznokcie?
- Profesjonalna pielęgnacja
Łamaniu się paznokci zapobiega odpowiedni manicure, zrobiony przez profesjonalną stylistkę. Manicure należy wykonywać co 3-4 tygodni. Regularne wizyty u manicurzystki pomogą w utrzymaniu schludnych, zadbanych dłoni. Jak mówi Dominika z Paznokcie Dębica DomiEstetic „Jest to także sposób na umilenie sobie czasu przez te parę godzin i pozwolenie sobie na chwilę dla siebie.” - Oliwki nawilżające skórę i paznokcie
Oliwkę do skórek zaleca się używać codziennie, podczas rytuału pielęgnacji dłoni. Niezależnie od tego, czy paznokcie są pomalowane, czy też nie.
Oliwka przyczynia się również do tego, że nasz manicure będzie się lepiej trzymał – nie będzie się odklejał od płytki paznokcia. Regularnie stosując odpowiednie produkty, możemy sprawić, że nasze paznokcie będą zdrowe, piękne i zadbane. - Ogranicz czynniki zewnętrzne
Warto pokochać rękawiczki i to nie tylko lateksowe. Kiedy temperatura zaczyna spadać, od razu sięgnij po ciepłe rękawiczki – aby chronić swoje paznokcie.
Podczas sprzątania i zmywania naczyń koniecznie zakładaj rękawiczki z materiału przeznaczonego do kontaktu z detergentami.
To mały krok a uchroni twoje paznokcie i dłonie od niechcianych urazów. - Wyeliminuj stres
Stres też ma kluczowa rolę dla całego naszego ciała. Nerwy i stres często widoczne są właśnie na paznokciach. Niekontrolowane wkładanie rąk do ust i obgryzanie paznokci i naskórka, prowadzące do zniekształceń płytki i występowania stanów zapalnych wokół nich to Onychofagia (obgryzanie paznokci).
Możemy próbować temu zapobiec poprzez używanie specjalnych gorzkich preparatów nakładanych na paznokcie lub założenie stylizacji. W większości przypadków takie działania hamują onychofagie, jednak jeśli nie pomagają musimy rozpocząć leczenie u specjalistów.
To nie tylko wygląd paznokci ale nasze zdrowie.