Już 268 dzieci z Dębicy i okolic będzie kształciło się na „Politechnice Dziecięcej” dzięki wsparciu finansowemu T.C. Dębica S.A. Za kilka dni ruszy trzeci semestr zajęć dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 6 do 12 lat. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
– Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy zostać partnerem Politechniki Dziecięcej – powiedział Stanisław Cieszkowski, prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. – Wierzę, że dzięki tej innowacyjnej inicjatywie dzieci o wiele szybciej, łatwiej i chętniej będą się uczyć i poszukiwać informacji. Ciekawe wykłady prowadzone przez wykładowców Politechniki Rzeszowskiej z pewnością przyczynią się do pobudzania ciekawości i wzbogacania swojej wiedzy o interesujących zjawiskach fizycznych, jakie zachodzą wokół nas. Być może również dzięki tym zajęciom odkryją w sobie talenty, dzięki którym zrewolucjonizują świat nauki i technologii nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Wszystkie wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne zostały opracowane w taki sposób, aby poprzez zabawę oraz przystępną formę przekazywania wiedzy każde dziecko jak najwięcej zrozumiało i zapamiętało. Celem nadrzędnym wykładowców Politechniki Dziecięcej jest, aby dzieci podczas zajęć nie nudziły się i mogły rozwijać już istniejące zainteresowania. Prowadzący mają też nadzieję, że dzięki zajęciom mali studenci odkryją w sobie nowe talenty, które będą chcieli rozwijać dalej.
– Już 28 marca rusza kolejny semestr Politechniki Dziecięcej w Dębicy – powiedział Łukasz Szuba, Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. – W bieżącym roku jest to możliwe dzięki pomocy finansowej Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. i Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. To dzięki nim mamy możliwość realizacji zajęć w ramach Politechniki Dziecięcej dla dzieci z powiatu dębickiego. Dodatkowo dzięki gwarancji finansowania możemy rozpocząć już działania związane z laboratoriami, które otworzymy jeszcze w tym semestrze.
Pierwsze zajęcia to „Kryminalne zagadki Politechniki Dziecięcej”. Podczas wykładu dzieci uzyskają informacje o najważniejszych dokumentach, potrzebnych w „dorosłym życiu”, dowiedzą się jak należy je zabezpieczyć przed fałszerstwem i jak je weryfikować. Poznają również metody badania miejsca zdarzenia.
Drugi z wykładów „Wędrówki po nocnym niebie” to zajęcia przy pomocy komputera i programu Stellarium. Uczestnicy będą mogli odbyć wirtualną podróż po planetach Układu Słonecznego od Merkurego po Neptuna, poznają ruchy nocnego nieba oraz położenie najbardziej charakterystycznych gwiazd i obiektów, a także będą mogli obserwować świat za oknem i tarczę słoneczną za pomocą prezentowanego amatorskiego teleskopu.
Na dzieci czeka także „Akademia małego architekta”, która odkryje przed małymi żakami nowe przestrzenie i zjawiska architektoniczne oraz rolę wyobraźni w poznawaniu przestrzeni i tworzeniu jej modeli, poruszy także zagadnienia związane z architekturą lotnisk.
Ostatni wykład „Zaprogramuj przyszłość z robotami Lego” to zajęcia, które z pewnością ucieszyłyby nie tylko dzieci. Mali słuchacze Politechniki poznają ciekawe wynalazki codziennego użytku, a także dzisiejsze cuda techniki. Będą mogli obejrzeć roboty wykonane wyłącznie z klocków Lego i wreszcie sami będą mogli przejąć rolę inżynierów i zaprogramować swojego robota.
FOT. FIRMA OPONIARSKA