Strajk nauczycieli to temat elektryzujący opinię publiczną w całej Polsce od dłuższego czasu. Pomimo próby osiągnięcia porozumienia wybiła godzina zero i zgodnie z przewidywaniami nauczyciele rozpoczęli 8 kwietnia strajk.
Dotyczy to także gminy Dębica gdzie protestują pracownicy 9 z 13 placówek oświatowych, w których łącznie do pracy nie przystąpiło 161 pracowników. Rozpoczęcie strajku we wszystkich dziewięciu placówkach, które przystąpiły do sporu zbiorowego związków zawodowych z dyrekcją szkół poprzedziło referendum. Biorący w nim udział pracownicy szkoły mogli opowiedzieć się za lub przeciw podejmowaniu radykalnych form manifestacji swoich oczekiwań.
Wyniki referendum wskazują, że problem pensji nauczycieli jest poważny i niezwykle głęboki. Dobitnie pokazuje to wysoki procent osób popierających strajk w miejscowości Głobikowa oraz Brzeźnica, gdzie 100% osób, które wzięło w nim udział poparło przystąpienie do protestu. W objętych strajkiem szkołach nie odbyły się zajęcia dydaktyczne, jednak przybyła młodzieży miała zapewnioną opiekę wychowawczą. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że niewielka liczba rodziców zdecydowała się wysłać swoje dzieci do szkół w poniedziałkowy poranek. W szkole w Latoszynie, Paszczynie i Głobikowej nie przybył na zajęcia ani jeden uczeń, niewiele lepsza sytuacja panowała w pozostałych placówkach. Łącznie na zajęcia w dziewięciu strajkujących jednostkach przybyło zaledwie 40 na 421 dzieci z przedszkoli oraz 44 na 1859 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Napiętą sytuację uspokaja nieco samorząd gminy Dębica, który zapewnia, że pomimo kontynuacji strajku, nie wystąpi zagrożenie, że przybyłe do szkół dzieci nie będą miały zapewnionej opieki.
Od zastępcy wójta Zdzisława Siwuli dowiadujemy się, że podległe jednostki: Centrum Kultury i Bibliotek oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji zostały postawione w stan gotowości, aby w trybie awaryjnym swoimi pracownikami- instruktorami oraz bibliotekarzami wspomóc zapewnienie niezbędnej opieki wychowawczej w szkołach.