Ruszył ósmy semestr zajęć Filii Politechniki Dziecięcej w Dębicy. Od 28 października br. w wykładach popularnonaukowych uczestniczy ponad 200 dzieci z powiatu dębickiego w wieku od 7 do 12 lat. Zajęcia Politechniki Dziecięcej odbywają się raz w miesiącu, zawszę w sobotę. W ciągu tego semestru od października do lutego odbędzie się pięć wykładów. Semestr zimowy 2017/2018 w Dębicy zainaugurował wykład „Jak poznać czy ktoś mówi prawdę” prowadzony przez dwie panie psycholog Magdalenę Popek i Joannę Kotek.
Na zajęciach prowadzące zapoznały dzieci z teorią psychologii kłamstwa. Mali studenci dowiedzieli się jak działa wykrywacz kłamstw i co może nam go zastąpić, a właściwie jak wykorzystując naszą wiedzę i spostrzegawczość możemy poznać, że ktoś kłamie. Wykład był bardzo pouczający i uświadomił małym studentom, jak współgrają ze sobą nasz mózg, emocje i ciało. Na kolejnych spotkaniach w semestrze studenci będą poszukiwać odpowiedzi na pytania m.in. „Jak samolot nauczył się latać?” oraz „Czy zmysły można oszukać?”. Na zajęciach „Pokaż kotku co masz w środku” będą zastanawiać się czy w przyrodzie istnieją zwierzęta które są przezroczyste i czy możliwe jest, aby niektóre narządy stały się transparentne. Ponadto mali studenci zobaczą na czym polega optyczne oczyszczanie tkanek czyli technologia, która pierwszy raz, poza laboratorium zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności. Semestr zakończą zajęcia „Niech zabrzmi muzyka”, podczas których uczestnicy wspólnie z prowadzącymi stworzą prawdziwą naukową orkiestrę.
W bieżącym semestrze oprócz wykładów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od miasta realizowane będą także zajęcia laboratoryjne, w których udział będzie mógł wziąć każdy chętny student Politechniki Dziecięcej z Dębicy. Każdy chętny będzie mógł zapisać się na cykl trzech spotkań, podczas których dzieci w mniejszych grupach będą eksperymentować i poznawać tajniki chemii. Jak mówi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba takie dodatkowe zajęcia odbywać się będą także w innych filiach. -Cieszymy się, że w końcu, nie tylko tu w Dębicy, ale także w pozostałych naszych filiach, w Mielcu, Ustrzykach Dolnych oraz Stalowej Woli, udaje nam się zorganizować dodatkową formę zajęć dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej – mówi Łukasz Szuba. – Mamy nadzieję, że z semestru na semestr przy wsparciu naszych partnerów będziemy to kontynuować i rozwijać o nowe ciekawe tematy.
Zajęcia Politechniki Dziecięcej w Dębicy realizowane są od marca 2014 roku. Od kilku semestrów realizacja projektu możliwa jest dzięki finansowaniu partnerów strategicznych projektu, którymi są firma Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. Od początku br. organizację zajęć wspierają finansowo także firmy Darco S.A., Nicrometal Sp. z o.o. oraz Dębicki Park Przemysłowy.
Jak mówi Leszek Szafran, prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Politechnika Dziecięca dba o rozwój najmłodszych, stara się zainteresować ich nowymi technologiami i zdobywaniem wiedzy. – Cieszymy się widząc, że dzieci w najlepszy możliwy sposób, czyli poprzez zabawę poszerzają swoje horyzonty i chętnie poświęcają swój czas na naukę – mówi Leszek Szafran, prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. – Wspieranie rozwoju i potencjału młodych ludzi doskonale wpisuje się w nasze działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, dlatego z przyjemnością, już po raz kolejny, włączamy się w tę inicjatywę.
Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Dębicy w zajęciach udział wzięło niemal dwa tysiące uczestników. Zajęcia odbywają się również Rzeszowie, w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Stalowej Woli. Łącznie we wszystkich filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 12,5 tysiąca. Także w filiach w Ustrzykach Dolnych, Dębicy oraz Stalowej Woli poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, która odbyła się we wrześniu br.