Znaczenie pszczół dla ekosystemu oraz liczne zagrożenia dla tych delikatnych owadów to temat znany i mocno eksponowany w ostatnim czasie. Gmina Dębica przystąpiła do realizacji programu przygotowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego pod nazwą „Sadzenie drzew miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.
W imieniu gminy realizacji programu polegającego na posadzeniu drzew miododajnych podjęły się jej jednostki – Centrum Kultury i Bibliotek oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekeracji. Sadzonki tamaryszka oraz pęcherznicy kalinolistnej posadzili osobiście dyrektorzy jednostek na terenie Kompleksu Basenów Nemo w Pustkowie Osiedlu oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej.
Marcin Ciszek – dyrektor CKiB podkreśla, że to nie pierwsza i nie ostatnia akcja tego typu realizowana przez jego jednostkę: Zawsze chętnie angażujemy się w akcje proekologiczne, jest to wpisane w nasze działania związane z Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie od lat zajmujemy się ochroną różnorodności biologicznej.
W podobnym tonie wypowiada się także Krzysztof Lipczyński zarządzający GOSiR-em: Braliśmy udział w wielu akcjach ochrony przyrody. Ta akcja jest szczególnie pożyteczna – nie dość, że wpłynie pozytywnie na estetykę naszych obiektów, to jeszcze pomaga chronić pszczoły.