Tym razem Dębica ma już dwie ostoje przyjazne LGBTQIA+. Dwie szkoły, czyli I oraz II Liceum Ogólnokształcące zyskały zieloną gwiazdkę w Rankingu Szkół LGBT. Powód do dumy czy raczej standard, który powinien utrzymywać się w każdej polskiej szkole?
Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Świdnicy i Opola oraz marszałków województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Badany był w nim między innymi stosunek dyrekcji oraz nauczycieli do tematyki tolerancji, niwelowanie wykluczenia oraz dyskryminacji, poczucie bezpieczeństwa uczniów oraz zaangażowania szkół we wsparcie społeczności LGBT.
W skali kraju wynika, że aż 35% młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w swojej szkole. Jedynie 18% młodych ludzi deklaruje, że bierze udział w warsztatach antydyskryminacyjnych. Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Czy z tego wynika, że uczniowie oraz ich rodzice przy wyborze szkoły średniej zwracają uwagę na to, czy ich szkoła jest przyjazna oraz tolerancyjna?
A jak sytuacja ma się na Podkarpaciu? Co z Dębicą?
Na tle naszego województwa wyróżnione zostało Liceum Ogólnokształcące w Boguchwale, które na Mapie Równości zajęło pierwsze miejsce w województwie. Według relacji, wystarczy wejść do budynku, aby poczuć w tej szkole atmosferę zrozumienia oraz wzajemnej sympatii.
Do wyróżnionych szkół w tym roku dołączyło I Liceum Ogólnokształcące, w którym uczniowie w ankiecie wyrazili, że szkoła sprzyja tolerancji. Drugi rok z rzędu natomiast wysoko plasuje się II Liceum, które na Podkarpaciu zajęło 9. miejsce. Czwarte Liceum Ogólnokształcące w zespole Szkół Ekonomicznych zostało sklasyfikowane jako „szkoła umiarkowanie przyjazna”.
Ocenę szkół dębickich zamyka III Liceum Ogólnokształcące, które niestety zebrało zbyt mało ankiet, by móc je ocenić. Pozostałe szkoły nie wzięły udziału w badaniu.
Czy mamy powód do dumy?
Wiele komentarzy pod artykułami na temat Rankingu wykazywało niezrozumienie, aby wyszczególniać i chwalić jakiekolwiek szkoły za ich tolerancje względem osób LGBT. Mówiono, że jest to „niepotrzebne”, że to stygmatyzuje innych „zwykłych i normalnych” uczniów oraz, że szkoły nie powinny się w to mieszać. Mieszać do czego? Mieszać do tego, że uczniowie dobrowolnie docenili swoje szkoły za ich podejście oraz akceptację jaką otrzymują od nauczycieli i dyrekcji? Młodzi ludzie od lat mówią i zaznaczają, że w szkołach chcą czuć się bezpiecznie i chcą czuć, że ich osoby są akceptowane oraz niedyskryminowane. Współcześnie bywa to dla nich PODSTAWĄ do rozwoju i ich zrównoważonego zdrowia psychicznego. Nie powinno nas więc dziwić, że przy wyborze szkół też i rodzice chcą kierować się dobrem własnych dzieci – chcą mieć pewność, że nikt nie będzie wytykać ich dzieci za tzw. „inność”.
Czego możemy się więc uczyć się od Rankingu i pozycji Dębicy w nim? Między innymi tego, że mentalność młodzieży zmienia się oraz nabiera samoświadomości – chcemy decydować o swoim samopoczuciu i relacjach jakie dostarcza nam szkoła.