Wszywka alkoholowa – co to takiego?
Pojawienie się wszywki alkoholowej to odpowiedź na coraz większy odsetek osób zmagających z uzależnieniem alkoholowym. Niestety statystyki nie pozostawiają wątpliwości i można zauważyć, że problem ten dosięga coraz więcej osób i to jednakowo kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Wdrożono już wiele różnych metod, które mają pomóc alkoholikom, ale ich skuteczność bywa różna. Dlatego zaczęto poszukiwać bardziej drastycznego, ale również skutecznego rozwiązania i nim okazuje się wszywka alkoholowa.
Co dokładnie oznacza? Niewielki zabieg chirurgiczny polegający na wszyciu esperalu, czyli leku o specjalnym działaniu. To właśnie esperal blokuje wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie i trawienie alkoholu, czego efektem jest jego odkładanie się w organizmie i występowanie przykrych dolegliwości. Jest to rodzaj terapii awersyjnej, która ma zniechęcić chorego do tego, by sięgał po alkohol, bo gdy to zrobić, to będzie zmagać się przez wiele godzin z bólem głowy, nudności, czy nawet wymiotami.
Wszywka alkoholowa – kto ją może wykonać?
Skoro wszywka alkoholowa jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, to możemy spodziewać się, że zostanie wykonany w każdym gabinecie lekarskim, w tym również w publicznych placówkach zdrowia. Jednak nie jest to prawdą i lepiej mieć tego świadomość, bo można się tylko rozczarować. Jak się okazuje, choć alkoholizm uznawany jest za chorobę, to wszywki alkoholowe nie są refundowane, więc jeśli zdecydujemy się w ten sposób walczyć z nałogiem, to będziemy musieli poszukać pomocy we własnym zakresie.
Całe szczęście na rynku nie brakuje fachowców, którzy doskonale rozumieją potrzeby swoich pacjentów. Dlatego, jeśli dobrze rozejrzymy się wokół siebie, to szybko dojdziemy do wniosku, że na rynku działają też prywatne gabinety, które pozostają do naszej dyspozycji.