Wycena przedsiębiorstwa jest elementem niezbędnym w procesie jego sprzedaży, przy przekształceniach, fuzjach, likwidacji, jak też na potrzeby instytucji, np. banków. Ważne, aby podmiot, który podejmuje się jej przeprowadzenia, stosował praktyki respektowane w środowisku, dzięki czemu nikt nie podważy jej ze względów formalnych. Jeśli chcesz znaleźć firmę, która wykona rzetelną, wiarygodną wycenę, warto sprawdzić, czy jest ona zrzeszona w Stowarzyszeniu Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.
Założenia i cele SBWP
Mówiąc o wycenie przedsiębiorstw, należy pamiętać o tym, że w Polsce nie obowiązują specjalistyczne przepisy, które szczegółowo określałyby to, jakie wymagania powinna spełniać zgodna z prawem, respektowana przez podmioty prywatne i instytucje państwowe wycena. Obowiązują międzynarodowe oraz polskie standardy (International Valuation Standards, American Society of Appraisers i Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny), lecz ich respektowanie nie jest w żaden sposób egzekwowane. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana firma ich przestrzega, wyznacznikiem może być właśnie przynależność do SBWP.
Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce działa od 2015 roku i jest dobrowolną organizacją pozarządową, która zrzesza osoby i podmioty zajmujące się wycenami. Do celów stowarzyszenia należy umożliwianie doskonalenie kompetencji osobom, które są specjalistami z zakresu wycen firm. SBWP reprezentuje ich interesy przed instytucjami państwowymi i samorządowymi, a także udziela pomocy prawnej. Organizacja udostępnia materiały edukacyjne oraz organizuje wydarzenia dla osób z branży. Jej członkowie współuczestniczyli również w procesie tworzenia Krajowego Standardu Wyceny Specjalistycznego. Do SBWP należy m.in. firma Volante, zajmująca się doradztwem biznesowym oraz kompleksową wyceną firm, spółek, udziałów, marek, instrumentów finansowych, czy praw autorskich.
Co oznacza członkostwo w stowarzyszeniu?
Samo członkostwo w organizacji jest rekomendacją, potwierdzającą, że dana firma stosuje się do polskich i międzynarodowych standardów, a także przestrzega zasad etyki zawodowej. Aby zostać członkiem stowarzyszenia, konieczne jest spełnienie kilku ważnych warunków formalnych. Należy do nich m.in. potwierdzenie odpowiedniego wykształcenia, a także uzyskanie pisemnych rekomendacji od przynajmniej dwóch członków zwyczajnych organizacji. Należy również przejść rozmowę kwalifikacyjną z członkami zarządu SBWP, w czasie której oceniana jest wiedza i doświadczenie kandydata, a także znajomość Krajowego Standardu Wyceny Specjalistycznego. Przejście wszystkich etapów jest zatem swoistym potwierdzeniem odpowiednich kwalifikacji danego podmiotu zajmującego się wycenami.