Strona domowa » BRZOSTEK » Wygrali wojewódzki finał konkursu „Megamózgi”

Wygrali wojewódzki finał konkursu „Megamózgi”

Drużyna Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy: Kacper Wygonik,  Wojciech Kutyłowski i Damian Kurek zwyciężyła w tegorocznym dwunastym już finale interdyscyplinarnego konkursu wojewódzkiego „Megamózgi 2017”, który 21 marca odbył się w Zespole Szkół w Siedliskach Bogusz. Dębiczanie okazali się najlepsi spośród kilkunastu drużyn z Podkarpacia,  które dotarły do finału. Ogółem w konkursie swoich sił próbowali uczniowie z 33 gimnazjów z terenu całego województwa.

– Zakwalifikowaliśmy się do finału tego interdyscyplinarnego konkursu można powiedzieć rzutem na taśmę, bo jako ostatnia, 11 drużyna mając tyle samo punktów co dziesiąta drużyna na liście – mówi Małgorzata Sygulska, nauczyciel matematyki w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Dębicy, opiekun zwycięskiej drużyny. – Jest to dla nas tym większy sukces, że po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym konkursie.

Zakres wiedzy jakim mieli się wykazać finaliści konkursu „Megamózgi” był bardzo obszerny. W konkursie uczniowie musieli wykazać się wiedzą z informatyki, matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii oraz edukacji dla bezpieczeństwa z naciskiem na pierwszą pomoc. Wśród zadań z którymi musieli się zmierzyć było m.in. zbudowanie modelu związku chemicznego, praktyczne udzielenie pierwszej pomocy czy rozwiązanie zadania z biologii polegającego na  przyporządkowaniu do rysunku nasion roślin i wytworzonych z nich rzeczy np. nasiona lnu i lniana serwetka.

Zwycięzcy tegorocznych „Megamózgów” mogą pochwalić się już licznymi sukcesami edukacyjnymi. Kacper Wygonik, według nieoficjalnych jeszcze informacji z kuratorium oświaty jest tegorocznym laureatem konkursu chemicznego i ubiegłorocznym laureatem konkursu z geografii. Wojciech Kutyłowski jest laureatem konkursu z geografii i historii, natomiast Damian Kurek jest laureatem konkursu z informatyki oraz według nieoficjalnych informacji tegorocznym laureatem  z hiszpańskiego.

 – To bardzo zdolna młodzież, która interesuje się bardzo wieloma dziedzinami i chętnie zapoznaje się z nowymi tematami – mówi Małgorzata Sygulska. – Sukces w konkursie „Megamózgi” jest efektem ich zainteresowań i intensywnej pracy od pierwszej klasy gimnazjum.

Do finału konkursu „Megamózgi”, którego głównymi celem  jest popularyzacja wiedzy z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i informatyki, doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, doskonalenie współpracy uczniów  w zespole, motywowanie uczniów zdolnych do prezentowania swojej wiedzy poza szkołą  oprócz zwycięskiej drużyny z MG nr 2 w Dębicy zakwalifikowały się także drużyny z gimnazjów w Gumniskach, Jodłowej, Brzostku oraz z Miejskiego Gimnazjum nr 1  w Dębicy.

W finale konkursu drugie miejsce  zajęła drużyna z Gimnazjum nr 3 w Sanoku,  na trzeciej lokacie uplasowali się uczniowie  z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie, natomiast czwarte miejsce przypadło gospodarzom finału, drużynie z Gimnazjum w Siedliskach Bogusz.