Strona domowa » DĘBICA » Karnawałowy poranek w szkole muzycznej

Karnawałowy poranek w szkole muzycznej

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy organizuje zajęcia adaptacyjne dla dzieci zainteresowanych nauką w szkole muzycznej na zajęcia adaptacyjne.  Spotkania odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu. Kandydaci na uczniów uczestniczyć będą w zajęciach muzyczno – ruchowych oraz w audycjach poświęconych wybranym instrumentom muzycznym.

Nauczyciele szkoły przypominają, że ,,Muzyka łagodzi obyczaje” to powszechnie znane powiedzenie, ale również, że ta najpiękniejsza ze sztuk ma jeszcze wiele innych zalet. Już Arystoteles uważał, że muzyka, to  doskonała  metoda wychowania młodego pokolenia. Od dawna znane są także lecznicze właściwości  muzyki, czego dowodem jest powszechnie stosowana muzykoterapia i  rytmikoterapia. Dlatego tak ważna jest edukacja muzyczna, która często jest niestety  bagatelizowana. Zapominamy o tym, że muzyka rozwija wyobraźnię, doskonali pamięć, rozbudza wrażliwość nie tylko na sztukę, ale także na piękno, dobro i potrzeby drugiego człowieka, zaś  nauka gry na instrumencie działa stymulująco na pracę mózgu. Wymieniając zalety płynące z kształcenia muzycznego nie można pominąć zwyczajnej radości i satysfakcji płynącej z muzykowania czy to solowego, czy to zespołowego. To drugie dodatkowo uczy umiejętności pracy zespołowej i odpowiedzialności za pracę całej grupy. Edukację w zakresie gry na instrumencie najlepiej zacząć w wieku szkolnym, chociaż na naukę nigdy nie jest za późno. Podjęcie decyzji  o kształceniu muzycznym wiąże się z określonymi zobowiązaniami, bowiem nauczanie jest procesem, zatem wymaga czasu i na efekty trzeba poczekać. Nauka wymaga także systematyczności i konsekwencji, ale satysfakcja z samodzielnie wykonanego utworu, radość płynąca z muzykowania zespołowego, kontakt z muzyką klasyczną jest nie do przecenienia.

Na zajęciach dzieci i ich opiekunowie będą mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy
w szkole artystycznej. Będzie to także okazja do sprawdzenia u kandydatów predyspozycji muzycznych oraz  pomoc w podjęciu decyzji w sprawie doboru instrumentu. Pierwsze zajęcia odbędą się 20 stycznia 2018 r. (sobota) od godz. 10:00 do 11:00 w budynku dębickiej szkoły muzycznej przy ul. Kościuszki 8. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 7 do 9 lat wraz z opiekunami. Na zajęcia należy przynieść obuwie zmienne. Zgłaszanie dzieci można kierować na adres e-mailowy: szkola_muzyczna@o2.pl . Koszt udziału w zajęciach to kwota 5 złotych, którą należy wpłacać na konto Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów w Dębicy lub bezpośrednio przed zajęciami. Warsztaty z rytminiki poprowadzi Beata Parkosz, ze skrzypiec Regina Szlachta, z gitary Lucyna Chwistek – Cisło, zaś z wiolonczeli i kontrabasu Robert Piękoś.