Strona domowa » GMINA DĘBICA » Czytali Wesele wnuczce Wyspiańskiego

Czytali Wesele wnuczce Wyspiańskiego

W domu kultury w Pustkowie-Osiedlu 28 września 2017 roku miało miejsce spotkanie miłośników twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „A ja o Polsce marzę…” rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcina Ciszka. Wizualnym zwiastunem wydarzenia była wystawa dorobku plastycznego i literackiego Wyspiańskiego oraz ilustracje scen z ekranizacji „Wesela”.

Dekoracji dopełnił Chochoł w oparach mgły oraz elementy bronowickiej chałupy. Grupa teatralno-kabaretowa Żaba w charakterystycznych dla epoki kostiumach zapewniła oprawę słowną z elementami śpiewu i tańca oraz teatralizację scen „Wesela”. Panie z Klubu Aktywnych Kobiet zaprezentowały krakowskie przyśpiewki, a Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” zachwycił brawurowym krakowiakiem. Po scenie hasał „Lajkonik” w takt piosenki „Hej, na Krakowskim Rynku” w wykonaniu grupy wokalnej z Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu.

Z tekstem wybranych cytatów z dramatu zmierzyli się między innymi: Piotr Żybura, przewodniczący Rady Gminy, Marcin Ciszek, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, dyrektorzy szkół, panie bibliotekarki, nauczyciele emeryci oraz młodzież. Widowisko uświetnił duet wokalny Norberta Jedlińskiego oraz Weroniki Chmury. Autorem scenariusza była Dorota Bielatowicz.

W drugiej części spotkania na scenę zaproszono honorowego gościa Dorotę Wyspiańską -Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, która na tę okoliczność przyjechała z Lublina. Wyraziła się ona  z uznaniem o części artystycznej widowiska, a ponadto w sposób humorystyczny i ciekawy zaprezentowała wspomnienia i wydarzenia z życia swojego sławnego przodka. Chętnie i dowcipnie odpowiadała na pytania dorosłych i młodzieży oraz obdarzyła pamiątkowymi wpisami i autografami na specjalnie przygotowanych kartach i egzemplarzach dramatu „Wesela”.

Na zakończenie Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica oraz przedstawiciele grupy teatralno-kabaretowej wręczyli Dorocie Wyspiańskiej – Zapędowskiej słowa podziękowania oraz wiązanki kwiatów. Wydarzenie podkreśliło ogromny dorobek artystyczny Czwartego Wieszcza – Stanisława Wyspiańskiego, a sam tytuł wydarzenia „ A ja o Polsce marzę…” nie był przypadkowy, gdyż Wyspiański marzył o niepodległej Polsce, niestety nie dane mu było tego doczekać.