Strona domowa » DĘBICA » Będą pieniądze na szpital

Będą pieniądze na szpital

Kilka podkarpackich szpitali oraz jedna przychodnia wojewódzka w Rzeszowie otrzymają dofinansowanie z rezerwy budżetowej rządu. W sumie będzie to prawie 10 mln zł. To nie koniec dobrych informacji. Jeszcze w tym roku będą pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla szpitali w Sanoku, Dębicy i Nowej Dębie, dla których wcześniej zabrakło funduszy.

O finansowym wsparciu dla podkarpackich placówek poinformowali wspólnie na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl.

Dofinansowanie z rezerwy budżetowej otrzymają: wojewódzka przychodnia przy ul. Warzywnej w Rzeszowie, szpital wojewódzki w Przemyślu im. św. Ojca Pio, a także szpitale powiatowe w Stalowej Woli, Łańcucie, Mielcu, Kolbuszowej i Leżajsku.

– To dobre wiadomości, cieszymy się bardzo z tych dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, zwłaszcza z pieniędzy, które otrzyma szpital wojewódzki w Przemyślu, który przechodzi głęboką restrukturyzację – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim.

Marszałek przekazał też inne dobre wiadomości dotyczące dofinansowania z RPO dla trzech podkarpackich szpitali, które do tej pory nie uzyskały takiego wsparcia, gdyż w naborze wniosków znalazły się „pod kreską”. Chodzi o placówki w Sanoku, Dębicy i Nowej Dębie. Jak poinformował marszałek, udało się przyspieszyć rozmowy z Ministerstwem Finansów i możliwe, że jeszcze w tym miesiącu, a najdalej do końca roku szpitale te podpiszą umowy na dotacje z RPO.

– Jestem po pozytywnych rozmowach w ministerstwie, a także w Komisji Europejskiej – powiedział na konferencji marszałek Ortyl. – Zabrakło 26 mln złotych na te trzy szpitale, ale dziś możemy powiedzieć, że to niebawem stanie się faktem i placówki te otrzymają fundusze, które uzupełnią pieniądze na ochronę zdrowia w naszym województwie.

Poza tym 16 innych szpitali powiatowych w regionie ma już zapewnione finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trafi do nich łącznie 160 mln złotych. Chodzi o placówki w:  Brzozowie, Nisku, Mielcu, Łańcucie, Przeworsku, Strzyżowie, Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), a także w Kolbuszowej, Jarosławiu, Stalowej Woli oraz w Leżajsku, Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.

Powiat dębicki ubiega się o 8,5 mln złotych na budowę nowoczesnego bloku operacyjnego. Łącznie inwestycja ma kosztować ponad 18 milionów złotych.